top of page

«Жодна смерть не минає просто так, ти носиш ці історії в собі»

Три тижні війни у роботах Євгена Малолєтки та Мстислава Чернова


Євген Малолєтка та Мстислав Чернов приїхали в Маріуполь буквально за годину до початку повномасштабного російського вторгнення. Напередодні вони знімали військових у Бахмуті. Коли ситуація загострилась, поїхали документувати щоденне життя Маріуполя – стратегічно важливого для війни міста. Вони перебували в Маріуполі 20 днів.

Фото: Мстислав Чернов


Війська РФ наблизилися до Маріуполя із заходу – напрямку, з якого не чекали загрози. Місто атакували від 18 до 22 тисяч росіян за підтримки важкої техніки, артилерії, авіації та флоту. Росіянам протистояли менш ніж шість тисяч українських військових з обмеженою кількістю зброї та боєприпасів. Навіть при такому співвідношенні битва за місто тривала 86 днів.

Журналісти намагались видавати фотографії та відео із Маріуполя кожного дня.

«Було важливо показувати майже наживо, що відбувається. Коли дітей привозили у лікарні та намагалися реанімувати, пологовий будинок, братські могили», – розповідає Євген Малолєтка.

Наприкінці лютого росіяни прорвали оборону на півночі та наблизились до Маріуполя. Місто почали обстрілювати з артилерії, яку розмістили на його околицях. З початком березня Маріуполь опинився у повному оточенні, бої та масовані обстріли тривали в усіх мікрорайонах міста. Евакуація мирних мешканців міста була неможливою через масовані обстріли російських військ.

Фото: Євген Малолєтка


«Коли ми планували поїздку, сказали собі: якщо потрапимо в оточення, залишимось, доки буде можливість працювати», – пригадує Євген Малолєтка. Мстислав Чернов відзняв 30 годин відео, натомість у новини вдалося передати близько 40 хвилин. Більше подій увійшли у фільм «20 днів у Маріуполі» – персональна історія журналістів, які опинились в оточенні разом із мешканцями міста. Попри страх та ризик загинути щомиті, Євген Малолєтка та Мстислав Чернов щодня йшли знімати.

«Було страшно, але страшніше було нічого не робити, сидіти й не знати, що відбувається, не мати можливості про це розповісти», – говорить Мстислав Чернов.

В середині березня, коли система повітряної оборони Маріуполя була знищена, російські літаки бомбили місто кожні 20 хвилин. Гул артилерії, свист ракет та розриви снарядів стали постійним звуковим фоном Маріуполя.


8 березня росіяни вдарили по лікарні та пологовому будинку у центрі Маріуполя. Кільце військ РФ навколо центральної частини міста поступово затягнулось. У березні Євген Малолєтка і Мстислав Чернов були єдиною міжнародною командою журналістів у Маріуполі, які відправляли звідти матеріали. Вони також стали останніми журналістами, які евакуювалися з міста через загрозу бути знайденими російськими солдатами. Виїхали 15-го березня, а наступного дня був удар по Драмтеатру в центрі міста. Журналісти намагались зробити матеріал про Маріупольський театр, утім не мали достатньо фотографій та відеодоказів. «Люди, які виїжджали, старались стерти все з телефонів. Деякі намагаються стерти це не тільки з телефонів, а ще й зі своєї пам’яті», – говорить Євген Малолєтка.

Фото: Євген Малолєтка


Матеріали з оточеного та розбомбленого російськими військами міста опублікували майже всі провідні видання світу.

Мстислав Чернов, "20 днів у Маріуполі"


Журналісти Євген Малолєтка та Мстислав Чернов отримали численні нагороди, зокрема Пулітцерівську премію. Євген Малолєтка став переможцем одного з найпрестижніших фотоконкурсів World Press Photo. Фільм «20 днів у Маріуполі» здобув приз глядачів на американському фестивалі незалежного кіно Sundance.

«Це честь представляти українську документалістику та використовувати цю платформу, щоб привернути увагу до труднощів, стійкості та хоробрості українського народу, особливо маріупольців», – зазначив Мстислав Чернов.

Цього року фільм висунутий на «Оскар» від України у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм».


Читайте також:

Comments


bottom of page