top of page

«Із Вовчанська роблять другу Бучу». Як російські пропагандисти використовують фото українських документалістів, аби приховати вбивства цивільних у Вовчанську

Вовчанськ, Харківщина. 20 травня 2024 року. Фото Костянтина та Влади Ліберових  


Фотографія у російсько-українській війні не тільки цінний і правдивий документ подій, а й зброя, яку активно використовують у власних цілях для дезінформації та перекручування фактів. Українська асоціація професійних фотографів розпочинає працювати над рубрикою «Чи насправді?», де перевірятиме на достовірність ті чи інші маніпулювання інформацією, звертаючись до першоджерела.


Вовчанськ, Харківщина. 20 травня 2024 року. Фото Костянтина та Влади Ліберових 


«Постановне фото з дрона»


Подружжя українських фотографів-документалістів Костянтин і Влада кілька днів поспіль фіксували наслідки прориву російських військ на Вовчанському напрямку в Харківській області. 


Нагадаємо, близько 5-ї ранку 10 травня ворог намагався прорвати українську оборону на Харківщині у двох місцях. Українські Сили оборони зустріли росіян вогнем. ЗСУ продовжують тримати оборону. Проте цивільні, які мешкають у Вовчанську та у навколишніх населених пунктах, опинилися під інтенсивними обстрілами. Росіяни атакували українців, не шкодуючи різних видів снарядів та бомб.  


Перебуваючи у Вовчанську, Костя і Влада, бачили, як «місто заповнює смерть, а тіла цивільних під завалами та просто на вулиці». Фотографи задокументували тіла двох цивільних жінок, які лежали мертвими на землі. 


«На другому та третьому фото — тіла двох цивільних жінок. Поряд з ними — дві маленькі специфічні вирви, хто розбирається, одразу розуміє, що це не випадкова міна чи артилерія. З вірогідністю в 90% — це прицільні скиди з дрона. Жінки в яскравому одязі. Переплутати їх з військовими навіть з висоти — неможливо. Я вже чув про таке на Кринках: військові розказували, як росіяни переслідували скидами старого діда, який якимось дивом опинився серед цих руїн», — написали Ліберови на своїй сторінці в інстаграмі.На ці світлини відреагувала кремлівська пропагандистка, уродженка Одеси Юлія Вітязєва. Вона опублікувала у себе в телеграмі світлину з двома убитими українками, заявивши, що це «постановне фото з дрона, яке зроблене виключно для того, щоб вкотре звинуватити Росію та випросити зброю у господарів». «Насправді жінки на фото зовсім не схожі на вбитих. Одяг цілий, слідів крові немає. Після міни чи артилерії картинка була б іншою. На жаль, ми вже добре знаємо, як виглядають убиті. Занадто часто нам доводилося бачити страшні кадри наслідків українських прильотів по наших цивільних. А тут — постановне фото з дрона. Зроблене виключно для того, щоб вкотре звинуватити Росію та випросити зброю у господарів. Загалом, роки йдуть, а методи та методички не змінюються. Просто тому, що вони працюють. На жаль», — прокоментувала Юлія Вітязєва, кремлівська пропагандистка з каналу «Соловьев Live». 


Ліберови, своєю чергою, відповіли Вітязєвій. «Дійсно, роки йдуть, а ми так і не звикнемо до рівня їх цинізму. Єдине, з чим не можна не погодитись, це з тим, що з Вовчанська роблять другу Бучу, і самі ж росіяни, як бачите, вже публічно це визнають», — прокоментували Костя та Влада у телеграмі.Нагадаємо, пропагандистку Вітязєву з каналу Соловйова, яка втекла з України, заочно засудили до 11 років вʼязниці. Про це повідомила Служба безпеки України 30 листопада 2023 року. За даними слідства, вона після переїзду в Москву у 2015 році почала публічно поширювати фейки про суспільно-політичну ситуацію в Україні. Під псевдонімом Юлія Вітязєва вона неодноразово підтримувала окупантів на пропагандистському телеканалі «Соловьев Live». Також вона стала «оглядачкою» інформаційного агентства News Front, яке створили у тимчасово окупованому Криму. Крім цього, колаборантка однією з перших почала виправдовувати росіян після підриву Каховської АЕС. Суд визнав її винною за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 6 ст. 111−1 (колабораційна діяльність); ч. 2 та ч. 3 ст. 436−2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Їй призначили 11 років вʼязниці з конфіскацією майна. 


 

Над матеріалом працювали:


Дослідниця теми, авторка тексту: Віра Лабич та Влада Ліберова

Літературна редакторка: Юлія Футей

Менеджер сайту: Владислав КухарМатеріал створено за підтримки міжнародної некомерційної організації «репортери без кордонів».

Comentarios


bottom of page