top of page

«Це люди, яким ми будемо дякувати ще довго». Фотограф Саша Маслов про фотокнигу «SAINTS» та її героїв

Україно-американський фотограф родом з Харкова, учасник УАПФ Саша Маслов разом із канадсько-українським проєктом Saint Javelin презентували фотобук «SAINTS» (в перекладі з англійської — «святі» — ред.). Це видання про особисту жертву людей, які вирішили протистояти жорстокому російському вторгненню, за яким спостерігає увесь світ з 24 лютого 2024 року і дотепер.

У «SAINTS» представлені світлини понад 100 героїв, які зробили свій внесок у захист України під час війни. Це і військові, і волонтери, і журналісти, і митці тощо. У переліку є також іноземці. Деякі з героїв книжки вже загинули на війні.

Саша Маслов пояснює, чому називає своїх героїв «святими»: «Я завжди одразу починаю захищати критиків цієї назви тому, що прекрасно розумію: назва «Святі» може бути інтерпретована по-різному. Я не вважаю, що серед нас є святі. Я не вважаю, що хтось може бути святим, я не намагаюся канонізувати людей, які є в книжці, але справа в тому, що люди, які зараз ідуть на самопожертву в такому масштабі — це люди, якими будуть називатися вулиці в майбутньому. Це люди, яким ми будемо дякувати ще довго. Можливо, це доволі амбітна назва, але я хотів показати таким чином спектр того, що відбувається зараз перед нашими очима».


Обкладинку видання теж обрали не випадково. Фотограф каже, що представлена світлина є «достатньо анонімною і водночас узагальнює проєкт». «Звичайно, дуже важко це зробити, але, мені здається, це фото справляється із цією місією. Крім того, це хороша фотографія, яка мені просто подобається», — каже Саша.


Фотограф наголошує, що представлені герої у фотокнизі — це невелика частинка тих людей, які мають там бути. Декого з них, він не встиг сфотографувати через загибель, хтось не знайшов часу, а з кимось не вдалося домовитись.


«Хотілося б, щоб у книжці було більше героїв. Але також я хочу зауважити, що не треба сприймати список цих героїв, як якусь аксіому святості чи героїзму. Це тільки крапля в морі з тих людей, які творять зараз історію», — підсумовує фотограф.


Тексти до світлин готувала Настя Станко, продюсувала проєкт Валерія Гусєва. Фотокнига вийшла друком у видавництві ist publishing, де наразі триває попередній продаж. Крім того, видання можна придбати на сайті Saint Javelin, де 30% чистого прибутку від продажу спрямують на закупівлю тактичного медичного обладнання для ЗСУ за ініціативою Світового Конґресу Українців Unite with Ukraine. Також, частину портретів з книги до 29 травня можна побачити у київській галереї The Naked Room.


Нагадаємо, нещодавно росіяни заблокували сайт Саші Маслова та ще двох українських документалістів: Олени Гром і Мстислава Чернова. Вебресурси трьох українських документалістів, членів Української асоціації професійних фотографів забанили в РФ з усіма доменами та піддоменами.


Саша Маслов народився в Харкові. Живе і працює в Нью-Йорку. Його роботи були представлені на різних майданчиках Європи й США. Співпрацює з відомими виданнями, серед яких The Newyorker, Guardian, New York Times, Wall Street Journal, Esquire, Forbes та інші. У вільний від роботи час займається своїми персональними проєктами, наймасштабнішим з яких на сьогодні є проєкт «Ветерани», заради якого за 5 років фотограф побував у більш ніж 20 країнах світу.

Comments


bottom of page