top of page

Зміни у правилах роботи журналістів на війні: подовження дії акредитації та чіткий опис роботи медіа у зонах

Безпековий тренінг для фотокореспондентів від УАПФ. Жовтень 2023, Київ. Фото Ольги Ковальової


Ще один крок до конструктивного спілкування між ЗМІ та військом. Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний наказом №51 від 3 лютого 2024 року затвердив зміни до наказу № 73 щодо правил акредитації журналістів під час дії воєнного стану. Уперше подано детальний опис зон, який раніше взагалі був відсутнім.  


Згідно зі змінами, опублікованими на сайті Міністерства оборони, відтепер акредитованим представникам медіа дозволяється робота без супроводу в громадських місцях у «жовтій» зоні. Також із додатку №1 прибрали пункт 1.10, у якому йшлося про негайне припинення роботи представника медіа на військовому об'єкті «у разі виникнення ситуації, яка може загрожувати його життю та здоров’ю...». Відтепер безпекова складова не буде причиною для заборони зйомки.  


Червона зона


Згідно зі змінами, робота окремих акредитованих представників медіа в «червоній» зоні може бути дозволена виключно в супроводі відповідних посадових осіб як виняток. Під час роботи в «червоній» зоні представники медіа зобов’язуються надати зібрані фото- та відеоматеріали на перевірку, а також погодити їх поширення та оприлюднення з відповідальною посадовою особою.  


Жовта зона


Робота медійників у громадських місцях у жовтій зоні, до яких є вільний доступ цивільного населення, дозволяється без супроводу офіцера зі зв’язків із громадськістю або іншої, визначеної командиром посадової особи в межах маршруту, погодженого командувачем (командиром). Тоді як раніше журналістам дозволялося працювати в жовтій зоні лише в супроводі. Така заява на акредитацію розглядається протягом трьох календарних днів з моменту її подання. 


Акредитація 


Крім того, внесено зміни до порядку акредитації представників медіа під час дії правового режиму воєнного стану (додаток 3). Відтепер акредитація здійснюється на строк до 12 місяців. Раніше медійники отримувли  прескарту нового зразка зі строком дії до шести місяців. 


Додали можливість отримати акредитацію ЗСУ блогерам, які зареєструються згідно із Законом «Про медіа» як суб’єкти у сфері онлайн-медіа. 


Також розширено перелік  інформації, яку не можна розголошувати (міститься у додатку 2): 


  • Дійсні найменування військових частин (підрозділів) ЗСУ, інших складових сил оборони України, персональні дані військовослужбовців, які виконують бойові (спеціальні) завдання, координати місць їхнього розташування і зосередження. 


  • Бойовий та чисельний склад військових частин (підрозділів) ЗСУ, наявна кількість, тип бойової (спеціальної) техніки та її технічний склад. 


  • Місця (райони) зосередження, розгортання та відновлення боєздатності військових частин (підрозділів) ЗСУ з прив’язуванням до населених пунктів (географічних об'єктів). 


  • Поточні та майбутні плани (замисли) командувань (командирів), бойові (спеціальні) завдання та перебіг їхнього виконання військовими частинами (підрозділами) ЗСУ. 


  • Інформація про втрати бойової (спеціальної) техніки (танки, самохідні артилерійські установки, літаки, вертольоти, зенітно-ракетні комплекси, кораблі (катери), особливо іноземного виробництва) та особового складу, якщо така інформація не розміщувалась у відкритому доступі Генеральним штабом ЗС України та (або) іншими органами управління сил оборони України.

 

  • Переміщення (висування) бойової (спеціальної) техніки, маршрути їхнього переміщення, типи та кількість. 


  • Фото- та відеоматеріали із зображенням знаків взаємного розпізнавання, бортовими номерами та державними номерними знаками на бойовій (спеціальній) техніці, засобів цілевказівок, бойового управління та розвідки, конструктивних особливостей на бойовій (спеціальній) техніці. 


  • Фото- та відеоматеріали всередині танків, самохідних артилерійських установок, зенітно-ракетних комплексів, бойових броньованих машин та літаків тактичної авіації, особливо іноземного виробництва. 


Із повним списком заборон можна ознайомитись тут. 


З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну фотодокументалістам, які висвітлюють війну, працювати стало ще складніше, адже в рази зросли персональні ризики та загрози життю. Про безпеку власну і цифрову  читайте у матеріалі «Знімати не можна видалити. Як фотожурналісти працюють на місцях російських обстрілів та у зоні бойових дій»


コメント


bottom of page