top of page

Уламки, квіти, сильна втома. Наслідки ракетного удару по Вінниці на світлинах Романа Пилипія

Вид на місце російського ракетного удару між Будинком офіцерів та будинком побуту у Вінниці. 14 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


Удень 14 липня 2022 року російські військові ударили ракетами «Калібр» по центру Вінниці. У результаті обстрілу загинули 29 людей, серед яких, діти. 15 липня у Вінниці та області оголошено днем жалоби за загиблими.


Сьогодні Українська Асоціація професійних фотографів публікує світлини Романа Пилипія, зроблені після ракетної атаки у Вінниці. Він є учасником асоціації із 2023 року.

 

Білі птахи

 

14 липня 2022 року о 10:15 у Вінниці пролунала повітряна тривога. Через пів години почали з’являтися повідомлення про вибухи. Спікер Командування повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що удару було завдано російськими ракетами «Калібр», випущеними з підводного човна у Чорному морі. Ракетний удар стався під час конференції у Гаазі щодо притягнення до відповідальності за воєнні злочини Росії.


Будинок побуту “Ювілейний” у Вінниці. 15 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


Унаслідок ракетного обстрілу був зруйнований Будинок офіцерів, повністю згорів медичний центр, розташований у будинку побуту «Ювілейний», знищені та пошкоджені більше пів сотні автомобілів. У Вінниці загинули 29 людей, у тому числі, діти. Постраждали понад 200 мешканців та гостей міста.

 

На площі Перемоги, куди влучили ракети «Калібр», встановили пам’ятний знак «Жертвам ракетних ударів по Вінниці». Силуети 29 білих птахів, які здіймаються у небо, символізують загиблих людей.


Люди несуть іграшки та квіти до місця теракту у Вінниці. За офіційними даними  загинуло 26 людей, зокрема троє дітей (4-річна дівчинка та хлопчики 7 і 8 років). Ще близько 202 людей звернулись за медичною допомогою. 8 чоловік зникло безвісти. 15 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


Чорна земля

 

Фотограф Роман Пилипій приїхав у Вінницю з Києва. Він дізнався про ракетний обстріл і вже о п’ятій вечора був у місті. «Мене вразили масштаби руйнувань. Це був дуже сильний ракетний удар: багато обгорілих машин, зруйнованих будівель, понівечених будинків та, на жаль, багато загиблих», – розповідає Роман Пилипій. 


«Багато обгорілих машин, зруйнованих будівель, понівечених будинків та, на жаль, багато загиблих». 14 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


Знищені автомобілі у Вінниці неподалік епіцентру ракетного удару. 14-15 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


Житлові будинки, розташовані поряд із площею Перемоги, сильно постраждали від вибухової хвилі. Фотограф Роман Пилипій заходив у помешкання та спілкувався із місцевими. Люди без зайвих питань пускали у квартиру, розповідали про ракетний обстріл. «Пригадую хлопця, який прибирав уламки скла, а сам був сильно поранений, весь посічений. Він орендував квартиру у будинку і не знав, що робити далі і куди йти», – пригадує Роман Пилипій. Фотограф наголошує, що спочатку завжди запитує про самопочуття людей, а потім – дозвіл на зйомку.


Люди прибирають у своїх будинках та поруч з ними. 14 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


«У Вінниці мені ніхто не відмовляв, люди хотіли показати наслідки обстрілів та розповісти про пережите. Зняв загальний план з вікна, на якому добре видно роботу рятувальників», – каже Роман. Найбільше йому запам’ятались пожежники, які працювали фактично без відпочинку. «Рятувальники та пожежники зробили просто неймовірну роботу. Наприкінці дня вони були надзвичайно втомлені і, щоб хоч трохи перепочити, лягали просто на землю. Оговтувалися від усього, що їм довелось зробити та побачити», – говорить Роман. Фотограф залишився у Вінниці і на наступний день – знімав, як прибирають територію та вшановують пам’ять загиблих. Люди увесь день несли на місце трагедії іграшки та живі квіти.


Рятувальники ліквідовують наслідки ракетного удару по Вінниці. 14-15 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


Рятувальники відпочивають неподалік будинку побуту “Ювілейний” у Вінниці. 14 липня 2023 року. Фото Роман Пилипій


 

Роман Пилипій — український фотограф-фрілансер із Києва, Україна. Учасник Української Асоціації професійних фотографів із 2023 року.  Із 2017 по 2022 рік жив та працював у Пекіні, Китай. Багато років співпрацював із агенцією EPA, згодом із Getty Images. Тепер Роман співпрацює із агенцією AFP у якості фрілансера.


Фотограф має кілька значних нагород: Фотограф року, POY Asia 2022, лауреат премії NPPA, номінант на фотографа року The Guardian у 2019 та 2022 роках. У 2023 році його фото з Бучі стала фіналістом конкурсу POY.

 

Соціальні мережі фотографа:


Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де публікує спогади та світлини українських документальних фотографів.

 

Проєкт реалізується завдяки підтримці ЗМІN.

Comentários


bottom of page