top of page

Як у тіктоку росіяни намагались виправдати удар по харківському «Епіцентру»

Фото Владислава Краснощока


Українська асоціація професійних фотографів продовжує працювати над рубрикою «Чи насправді?», де перевірятиме на достовірність ті чи інші маніпулювання інформацією, звертаючись до першоджерела та спілкуючись з очевидцями.   


Дезінформаційна кампанія в тіктоку 


Нагадаємо, 25 травня після обіду росіяни вдарили по будівельному гіпермаркету «Епіцентр» у спальному районі Харкова. У будівлі на момент удару перебувало понад 200 людей. У Харківській обласній прокуратурі повідомили, що після завершення аварійно-рятувальних робіт кількість загиблих зросла до 17 осіб. Впізнано 13 жертв, серед них 10 працівників гіпермаркету та троє відвідувачів. Поранення отримали 48 людей. Безвісти зниклими залишаються 5 осіб.


Фото Владислава Краснощока


Проте у день трагедії та кілька наступних — у соціальній мережі «TikTok» експерти Інституту масової інформації помітили кампанію фейків, що начебто в харківському «Епіцентрі» перед російським обстрілом перебувала українська військова техніка. Як доказ цьому автори відео демонстрували фото, яке зʼявилося у 2022 році. На ньому начебто зображена військова техніка в київському ТРЦ «Retroville», який Росія обстріляла 20 березня 2022 року. Аналітики ІМІ виявили щонайменше п’ять таких відео, одне з яких переглянули понад мільйон разів.


Скриншот Інституту масової інформації фейкового відео в тіктоку  


«Акаунти, які розповсюджують фейк, здебільшого публікують російську пропаганду та дезінформацію, що може вказувати на сплановану російську кампанію фейків про обстріл «Епіцентру» в Харкові, начебто там знаходилася українська військова техніка. Такі фейки направлені в першу чергу на російську внутрішню аудиторію, мовляв, російські війська обстрілюють тільки військові обʼєкти в Україні. Також — на незначну частину української аудиторію, яка схильна довіряти російській пропаганді», — йдеться у повідомленні Інституту масової інформації. 


Фото Владислава Краснощока


Що було на місці удару? 


Харківський фотограф Владислав Краснощок, який документував наслідки трагедії відразу після удару під час аварійно-рятувальних робіт, підтверджує, що гіпермаркет був виключно цивільним об’єктом. 


Фото Владислава Краснощока


«Жодних військових чи військової техніки в «Епіцентрі» під час та після вибуху я не бачив. А те, що я там побачив — є на моїх світлинах, — каже Владислав Краснощок. — Мертві тіла, пожежа, робота ДСНС та те, як цивільні допомагали рятувальникам».


Фото Владислава Краснощока


Також перші години чергового воєнного злочину росіян проти харків’ян зафіксували українські фотографи Олександр Магула та Євген Гертнер. На світлинах документалістів епіцентр трагедії та болю у Харкові після ворожих авіабомб по гіпермаркету.  


Нагадаємо, раніше ми писали про те, як російські пропагандисти використовують фото Влади та Костянтина Ліберових, аби приховати вбивства цивільних у Вовчанську. А також про те, як кремлівські пабліки завдяки знімку Павла Пахоменка намагаються виправдати обстріл комунального підприємства у Харкові, вказуючи, що зруйнована будівля була військовим об’єктом. 


Матеріал створено за підтримки міжнародної некомерційної організації «репортери без кордонів».

Commentaires


bottom of page