top of page

"У боротьбі за свободу слова та незалежність": UAPP в партнерстві з IWEK e.V. провели тренінги медіаграмотності та виставку


Керівник семінару Данило Полілуєв-Шмідт, автор фото Thomas Roese

Українська Асоціація Професійних Фотографів разом з Данилом Полілуєв-Шмідтом продовжують висвітлювати події в Україні на міжнародному рівні.


Данило провів семінар "Озброєна правда – образи українських ЗМІ" в рамках програми StudiumPlus, де також була предаставлена виставка "Озброєна правда - 10 років Революції Гідності та Євромайдану в Україні".


До виставки увійшли фотографії, зроблені українськими документалістами Мстиславом Черновим та В’ячеславом Ратинським у період Революції Гідності та під час ключових історичних подій України протягом останніх 10 років.


"Нашою цільовою аудиторією є неукраїнські студенти, які хочуть дізнатися більше про Україну", - каже ведучий курсу. "Вони вивчають історію України з точки зору медіа". Учасники також отримують практичний досвід, відвідуючи виставку та заходи. Вони спілкуються як із фондами, так і з журналістами з України, Польщі та Німеччини, дізнаючись про те, як вони повідомляють про події в країні в умовах, які часто є небезпечними.Підвищення медіаграмотності


"Наш семінар досліджує боротьбу людей за свободу преси та демократію протягом останніх десятиліть з точки зору фотографів", - каже ведучий семінару. Від "Революції на граніті" у 1990 році, коли студенти вийшли на вулиці за незалежність країни від Радянського Союзу, до "Помаранчевої революції" після президентських виборів у 2004 році, які були повторені через підозру у фальсифікаціях, і до "Революції гідності", що почалася 21 листопада 2013 року і тривала 93 дні. І, зрештою, про найновіші події, анексію Криму та війну Росії на сході України. Метою також є підвищення медіаграмотності студентів. "Однією з основних тем є фейкові новини. Студенти вчаться розпізнавати спотворену інформацію, частково і в німецьких чи британських ЗМІ", - каже Полілуєв-Шмідт.


Семінар проводиться вже другий раз. У зимовому семестрі 2022/2023 учасники розробили виставку з фотографіями з 1990 по 2022 роки. Для цього вони співпрацювали з Українською асоціацією професійних фотографів (UAPP), всеукраїнським об'єднанням фотографів. Зараз студенти представляють нову виставку з 30 зображеннями з Революції гідності. Вона буде виставлена не тільки в Університеті Потсдаму, але й у Потсдамському Ніколаїсаалі та в Берліні. Данило Полілуєв-Шмідт приніс на інтерв'ю три фотографії: вони показують поліцейське насильство українського спецпідрозділу "Беркут" проти демонстрантів на Майдані в Києві. Фотографії зроблені фотографами Олексієм Фурманом та Владиславом Муслієнком, які також візьмуть участь у подіумній дискусії, організованій студентами у "Кафе Київ" у лютому 2024 року та розкажуть, як ці фотографії були зроблені. Третій фотограф, Макс Левін, був убитий у війні.


Студент семінару Ноа МакКей, фото Thomas Roese

Один з учасників семінару - Ноа МакКей. "Як американцю, мені важливо дізнатися більше про Україну та її історію", - каже студент, у якого є близькі друзі з цієї країни.


"У США цієї перспективи немає у висвітленні подій, там говорять лише про битви та актуальні заголовки, а не про передісторію війни." У США Ноа МакКей вивчав німецьку філологію та фізику в Східнокаролінському університеті. В Потсдамі він зараз проходить магістерську програму з німецької філології. Кілька тижнів тому він взяв участь у заході в Вільдау про наукові зв'язки між Україною та Німеччиною: "Мені важливо створити цю співпрацю між Німеччиною та Україною." Зі своїми знаннями з семінару він хоче в майбутньому розповісти іншим американцям про історію України.


Захист демократії


"Революція гідності відбулась тепер вже точно десять років тому", - каже Полілуєв-Шмідт, який з 2019 року проживає в Німеччині та вивчає біохімію та молекулярну біологію в Потсдамі. "В Німеччині та інших країнах вона була проігнорована. А коли про неї повідомляли, спочатку говорили або про путч, або про заколот радикалів-правих." Згодом ці події були названі революцією. Данило Полілуєв-Шмідт родом з України та має також польське коріння. Під час Революції гідності 2013-2014 років він навчався у Львові.


"Коли я почув, що президент Віктор Янукович не підпише угоду про асоціацію з Україною, у мене виникло відчуття, що хтось вкрав моє майбутнє. Я народився у 1996 році в незалежній Україні та виріс з ідеєю, що ми станемо частиною ЄС і НАТО, як Польща, Литва, Латвія та Естонія". Студент поїхав до Києва і вийшов на вулиці разом з тисячами людей. "Коли військова поліція почала використовувати насильство проти мирних демонстрантів, ми зрозуміли, що цей уряд лише пригнічуватиме нас". Більшість демонстрантів були студентами. "У деякі дні на Майдані було неймовірно багато людей, навіть при мінус 20 градусах. Ми стояли так щільно, що не мерзли, і співали гімн: 'Ми віддамо наше тіло і душу за нашу свободу'". Багато людей були поранені, під час демонстрації 20 лютого 2014 року було застрелено понад 100 людей. До сьогодні невідомо, хто несе відповідальність за їхню смерть. "Тоді йшлося про більше, ніж про вступ до ЄС – це була боротьба за демократію та свободу слова. Ці події допомогли Україні продовжувати боротьбу та захищати свою гідність, свою демократію, не лише на папері", - каже Данило Полілуєв-Шмідт.
Фото Thomas Roese


У літку 2024 року він знову проведе семінар. Після цього він планує завершити своє навчання. Щоб проект залишався живим, він вже має ідею: він хоче створити асоціацію з цікавими учасниками семінару для вивчення медійної культури країни.


 

Данило Полілуєв-Шмідт — представник громадської організації IWEK e.V., яка займається культурними, політичними, освітньо-науковими та соціальними проєктами в Німеччині.

Comentarios


bottom of page