top of page

Понівечений Ізюм. Фоторепортаж Данила Павлова зі звільненого міста

Зруйнований російською авіабомбою будинок в Ізюмі. 24 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


10 вересня 2022 року Збройні Сили України звільнили від російських окупантів місто Ізюм на Харківщині. Російська армія залишила по собі зруйновані будинки, розтрощені школи та дитячі садочки, а також рештки численних касетних снарядів, розтяжки та вибухівку. Протягом п’яти місяців окупації у місті виріс новий цвинтар і загинули щонайменше 1000 місцевих мешканців.

 

Сьогодні Українська асоціація професійних фотографів публікує світлини Данила Павлова, зроблені після звільнення Ізюма. Він є учасником асоціації із 2022 року.

 

Загиблі

 

Місто Ізюм Харківської області перебувало в російській окупації з квітня 2022 року. Збройні Сили України звільнили місто 10 вересня 2022 року. За даними РНБО, з часу повномасштабного російського вторгнення Ізюм зазнав найбільше авіаударів військ РФ – 476. Близько 80 % інфраструктури міста – зруйновано, а щонайменше 1000 цивільних – загинули.

 

Мешканці Ізюма під час окупації переховувались у підвалах, перечікували артобстріли, жили в складних умовах без світла та опалення, не могли вчасно отримати медичну допомогу та ліки. Людей забирали на допити та катували. Одразу після звільнення до Ізюма почали регулярно приїжджати волонтери із гуманітарною допомогою.


Вулиці зруйнованого міста. 24 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Ізюм та його мешканці після деокупації міста. 24 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Вхід до однії з квартир зруйнованого будинку. 24 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Фотографія мешканки у під’їзді одного з будинків в Ізюмі. 24 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


У місті Ізюм виявили масові поховання із загиблими у боях, вбитими та закатованими під час російської окупації людьми. З братських могил підняли 447 тіл, серед яких були і діти. Тіла ексгумували та відправили на судово-медичну експертизу. Злочини російських військ в Ізюмі сьогодні розслідують українські та міжнародні експерти.

 

Ліс

 

Фотограф Данило Павлов був в Ізюмі ще до початку повномасштабної російсько-української війни. Запам’ятав Ізюм як мальовниче місто, розділене навпіл річкою Сіверський Донець. «Найбільше вразила ексгумація тіл, її масштаби. На підході до кладовища, за сотні метрів, відчувався характерний запах. На місті цвинтаря ним пронизане все, навіть пісок. Стільки закопаних серед лісу загиблих людей…», – пригадує Данило Павлов.


Остання ексгумація тіл у лісі поруч із Ізюмом. 23 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Місто поволі оговтувалось від пережитого. Тривалий час мешканці Ізюма жили без зв’язку, світла та води. Люди стояли у чергах та очікували гуманітарну допомогу. Приїжджала машина, волонтери роздавали хліб, продукти, теплі речі. Ніхто точно не знав, коли приїде наступний автомобіль з допомогою.

 

«Мені видається, що гуманізм трохи притупляється у ситуаціях, коли йдеться про виживання. Люди штовхали одне одного дорогою до машини з гуманітаркою. Одна жінка ледь не зламала палець чоловікові у сутичці за речі», – каже Данило Павлов. Вся Україна передавала Ізюму одяг та продукти, волонтери привозили великі вантажні автомобілі з допомогою. Місцеві боялись, що більше гуманітарки не буде, тож масово усе розбирали і складали у себе в домівках.


Люди у чергах за гуманітарною допомогою. 24 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Цукерки

 

Люди підходили до Данила Павлова, розпитували про ситуацію в Україні. Мешканці Ізюма були цілковито дезінформованими, не знали, коли в них з’являться світло та зв’язок.

 

«Мене вразив один випадок. Волонтери дали хлопчику-підлітку запаковану коробку, ніхто не знав її вмісту. Виявилось, що всередині лежали цукерки. У місті був дефіцит із солодощами і всі одразу обступили хлопця, – пригадує Данило Павлов. – Хлопчик роздавав усім по одній цукерці. На нього накинувся якийсь дорослий дядько і хотів ще. Підліток сказав, що хоче принести цукерку сестрі. Чоловік почав сваритися, лаятися. Уявіть, доросла людина намагалась відібрати в дитини цукерки».


Діти із цукерками. 23 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Хлопчик у черзі за гуманітарною допомогою. 23 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


Данило пригадує дівчинку, яка зі спустошеним поглядом спостерігала за розподілом гуманітарної допомоги. Вона прийшла з мамою, яка активно перебирала речі. «Раптом дівчинка серед купи мотлоху знайшла собі платтячко і в неї просто почали сяти очі. Це зворушує до сліз», – ділиться фотограф.


“Раптом дівчинка серед купи мотлоху знайшла собі платтячко і в неї просто почали сяти очі”. 23 вересня 2022 року. Фото Данило Павлов


 

Данило Павлов — Український фотограф-документаліст. Учасник Української асоціації професійних фотографів. Публікувався у численних українських медіа та різних іноземних виданнях, зокрема Washington Post, The Times, Forbes.

 

Фоторедактор Reporters.media, фотограф The Ukrainians.

 

Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де публікує спогади та світлини українських документальних фотографів.

 

Проєкт реалізовується завдяки підтримці ЗМІN.

Comments


bottom of page