top of page

Масований ракетний удар по критичній інфраструктурі. Наслідки обстрілів Києва на світлинах Євгенія Завгороднього та Сергія Коровайного

Масована атака на Київ 17 жовтня 2022 року. Фото Євген Завгородній


10 жовтня 2022 року російські військові завдали першого масованого ракетного удару по енергетичній інфраструктурі України та, водночас, наймасовішого від початку повномасштабного вторгнення ракетного удару по всій території України. Ракети запускали кількома хвилями з Чорного та Каспійського морів, а також з літаків. Військові РФ використали 84 ракети, силам ППО вдалось збити 43.  Фотограф Сергій Коровайний зняли наслідки обстрілів у Києві.


Поранені поруч із місцем влучвання ракети біля ДЕТЕК-Тауер у Києві. 10 жовтня 2022 року. Фото Сергій Коровайний


Не кіно


У цей день від обстрілів загинуло 23 людини, ще 105 отримали поранення. Усього протягом 10 жовтня та під час менш інтенсивних обстрілів у два наступні дні ракетними ударами було пошкоджено 28 об’єктів енергетичної інфраструктури.


Місце ракетного удару поруч із ДЕТЕК-Тауер у Києві. 10 жовтня 2022 року. Фото Сергій Коровайний


А вже 17 жовтня 2022 року російські військові застосували крилаті ракети повітряного, морського та наземного базування, балістичні ракети, зенітні керовані ракети, та вперше ударні БПЛА типу «Shahed-136». 


Фотограф Євгеній Завгородній приїхав на місце події після першої хвилі ракетної атаки. Потім була наступна атака дронами і він знімав обстріли «у реальному часі». Пригадує, що почали падати уламки і його колеги, які знімали руйнування, наче виходили з диму.


Уже за тиждень сталась повторна атака на Київ. Цього разу ракетами та вперше Іранськими дронами. 17 жовтня 2022 року. Фото Євген Завгородній


«Під обстріл потрапив один із старих будинків. Я пішов вище по вулиці «зливати» фотографії на комп’ютер. Буквально через декілька метрів панувало зовсім інше життя, працювали кафе, ходили люди. Якби не колеги, які ходили із написом «Преса», було б дуже важко знайти місце трагедії. Мене дуже вразив цей контраст», – говорить Євгеній Завгородній.


Неподалік місця удару - Залізничний вокзал. дуже багато людей з валізами. 17 жовтня 2022 року. Фото Євген Завгородній


Євгеній Завгородній говорить, що під час зйомок було дуже гарне природнє освітлення. «Сонце сходило, крізь дим пробивались промені світла і складалось враження, що тут збудували декорації для фільму. Проте це не кіно, це – війна», - каже фотограф.


Рятувальники розбирають завали та дістають постраждалих. В тому будинку загинула молода пара, яка на вічно залишилась у своєму ліжку.  17 жовтня 2022 року. Фото Євген Завгородній


Не постановка


Фотограф Сергій Коровайний добре запам’ятав 10 жовтня 2022 року у Києві. «Почув вибухи дуже далеко, на Оболоні. Одразу стрибнув у машину і поїхав на місце події. Їхав дуже швидко, об’їжджав затори і пошкодив знизу на машині захист, – розповідає Сергій Коровайний. – Їхав далі, машина шкрябала об асфальт і видавала просто жахливі звуки».


Сергій приїхав, коли на перехресті вулиць Шевченка та Володимирської уже загасили палаючі автомобілі. Здавалось, що вже все добре, проте знову пролунав дуже гучний вибух. Усі люди навколо попадали на асфальт. «Я поїхав слідом за швидкою допомогою до залізничного вокзалу. З величезного хмарочоса розлетілось скло і було дуже багато поранених людей. Кров заливала людям обличчя. Я все фотографував», – говорить Коровайний.


Люди на місці ракетного удару у Парку Шевченка у Києві. 10 жовтня 2022 року. Фото Сергій Коровайний


У Сергія Коровайного з того дня залишилось два яскравих спогади. Перший – він зняв жінок із залитими кров’ю обличчями та виклав фотографії у Інстаграмі. «Мені написали коментар, що це постановне фото і для чого обличчя жінок «залілі варєньєм». Я знав, що такі випадки траплялися, утім вперше особисто зіштовхнувся з такими звинуваченнями», – пояснює фотограф.


Військові та працівники служб на перехресті вулиці Володимирської та Бульвару Шевченка, куди влучила російська ракета. 10 жовтня 2022 року. Фото Сергій Коровайний


Другий спогад про колегу-фотографа, який знімав чоловіка із сильно пораненим обличчям. «Він фотографував чоловіка, обличчя якого було все у крові. Фотографував його дуже довго, з різних сторін, підносив камеру фактично до самого обличчя. Фотографії у нього вийшли сильні, проте знімати у такий спосіб травмованих людей – це не дуже добре», – говорить Сергій.


Поранений чоловік поруч із офісним центром ДЕТЕК-Тауер у Києві. 10 жовтня 2022 року. Фото Сергій Коровайний


 

Фотограф Євгеній Завгородній знімає близько 20 років як для українських ЗМІ, так і для закордонних агентств. Починав з документування подій «Помаранчевої революції» у 2004 році. Його фото публікували «The Wall Street Journal», «The New York Times», «The Guardian», «Deutsche Welle» та інші. До повномасштабного вторгнення пару років знімав роботу українського парламенту. З початку вторгнення документує наслідки російської агресії. Роботи Євгена експонувалися на колективних виставках в Україні та ЄС.


Соціальні мережі фотографа:

 

Сергій Коровайний – український документальний фотограф, активно висвітлює події російсько-української війни. Співпрацює з міжнародними виданнями, зокрема Wall Street Journal, Washington Post, The Guardian, Financaial Times та іншими. У своїх проєктах фокусується на темах російсько-української війни, екології, та різних аспектів української сучасності. Здобув освіту у США на магістерській програмі з Visual Storytelling як стипендіат Програми імені Фулбрайта. У 2018 році приєднався до The Gate, провідного українського фотоагентства. Роботи Сергія експонувалися на численних персональних та колективних виставках в Україні, США та ЄС.


Соціальні мережі фотографа:

 

 

Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де публікує спогади та світлини українських документальних фотографів.

 

Проєкт реалізовується завдяки підтримці ЗМІN.

 

Kommentare


bottom of page