top of page

Розплавлений метал та птахи у небі. Наслідки удару по Кременчуку на фотографіях Євгенія Завгороднього

Люди поруч із місцем ракетного удару у Кременчуці. 28 червня 2022 року. Фото Євгеній Завгородній


27 червня 2022 року війська РФ вдарили ракетами по Кременчуку Полтавської області. Одна із них влучила у найбільший торговельний центр міста – «Амстор». Від початку повномасштабної війни це найбільша на Полтавщині трагедія за кількістю жертв – 22 людини загинуло та більше сотні отримали поранення. Фотограф Євгеній Завгородній поїхав на місце події та зняв наслідки ракетного обстрілу Кременчука.


Російський ракетний удар забрав життя 22 людей. 8 червня 2022 року. Фото Євгеній Завгородній


Випалена земля


Від найбільшого торгового центру Кременчука залишилась лише випалена земля. На обвуглених металоконструкціях ТЦ «Амстор» ще тримались дві вивіски: Comfy та Rozetka. Пластмасові літери від жару розплавились і нагадували дитячі поробки із пластиліну. Над ними злетіла у небо зграя наляканих птахів. Територію торгового центру огородили червоно-білою стрічкою, а рятувальники сантиметр за сантиметром розбирали завали. У цей день там загинуло 22 людини, а більше сотні отримали поранення.


Рятувальники вже загасили пожежу та розбирали завали. Комунальники замітали скло, вибите з вітрин вибуховою хвилею, та забивали вікна дерев’яними плитами. 28 червня 2022 року. Фото Євгеній Завгородній


Місцеві мешканці та рідні постраждалих на місці трагедії. 8 червня 2022 року. Фото Євгеній Завгородній


У день трагедії фотограф Євгеній Завгородній був у Львові. Він приїхав на тренінг з безпеки для журналістів, які працюють в умовах війни. «Я працював у коворкінгу на Площі Ринок і побачив новину про торговельний центр «Амстор», – згадує Євгеній Завгородній. – В мене вже був квиток додому, але я його поміняв і поїхав в Кременчук». Фотограф додає, що на диво взяв із собою камеру і йому не довелось за нею повертатись в Київ.


Коли Євгеній приїхав у Кременчук, рятувальники вже загасили пожежу та розбирали завали. Комунальники замітали скло, вибите з вітрин вибуховою хвилею, та забивали вікна дерев’яними плитами, електрики оновлювали мережу. Оскільки ракетна атака була вдень, у «Амсторі» було дуже багато людей. Президент Володимир Зеленський повідомив, що там могло бути до тисячі відвідувачів. Рятувальники протягом декількох днів працювали на місці трагедії та знаходили рештки людських тіл. Зрозуміти, скільком людям вони належать, стало можливим лише після ДНК-експертизи.


Наслідки ракетного удару по найбільшому ТЦ “Амстор” у Кременчуку.  28 червня 2022 року. Фото Євгеній Завгородній


Євгеній Завгородній фотографував роботу рятувальників та людей, які прийшли допомогти, або ж дізнатись про своїх близьких. «Мені позичили каску і я зміг познімати всередині будівлі. Перше, що візуально вразило, – це брелки на ключах від камер схову. Вони просто потекли», – пригадує фотограф.


Постраждалі у торгівельному центрі в Кременчуку. 8 червня 2022 року. Фото Євгеній Завгородній


Євгенію Завгородньому запам’яталась історія парамедика та волонтера Юрія Гудзя, який приїхав рятувати поранених. «Він говорив, що містяни, які опинились біля торговельного центру, намотували собі мокрі футболки на обличчя та йшли витягати людей. Раптом хтось почав кричати «Медика, медика!» і усі побігли на заклик. Проте це була лише рука під уламками», – говорить Євгеній Завгородній.

 

Фотограф Євгеній Завгородній знімає близько 20 років як для українських ЗМІ, так і для закордонних агентств. Починав з документування подій "Помаранчевої революції" у 2004 році. Його фото публікували "The Wall Street Journal", "The New York Times", "The Guardian", "Deutsche Welle" та інші. До повномасштабного вторгнення пару років знімав роботу українського парламенту. З початку вторгнення документує наслідки російської агресії. Роботи Євгена експонувалися на колективних виставках в Україні та ЄС.


Соцмережі фотографа:


Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де публікує спогади та світлини українських документальних фотографів.


Проєкт реалізовується завдяки підтримці ЗМІN.Comments


bottom of page