top of page

Понад 100 українських та закордонних журналістів побували у російському полоні з 2014 року, — ІМІ

На фото українські журналісти, які перебувають у полоні в РФ 


У День журналіста Українська асоціація професійних фотографів вшановує пам’ять усіх загиблих у російсько-українській війні медійників, а також згадує про колег, які незаконно перебувають у ворожому полоні. 


Починаючи з 2014 року на тимчасово окупованих територіях росіяни арештовують та викрадають українських медійників. Станом на червень 2024 року щонайменше 28 працівників медіа перебувають в ув’язненні в РФ чи на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє Національна спілка журналістів


«Російські збройні сили затримували та погрожували… категоріям цивільних осіб, які сприймають як противників окупації, включаючи журналістів, державних службовців, офіційних осіб і активістів громадянських прав», — йдеться у звіті від 20 березня 2024 року Управління верховного комісара з прав людини ООН. 


Директорка Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана Романюк на пресконференції «Незаконне затримання, тортури, неволя: як і чому Росія веде війну проти українських медійників» повідомила, що від 2014 року в російському полоні побували понад 100 українських та закордонних журналістів. «Те, що робить Росія — однозначно є злочином. Я б сказала, що це є злочином геноциду, оскільки ми бачимо фільтрацію громадян за певною ознакою. Тому дуже важливо, щоб міжнародні організації активно включалися в допомогу Україні», — зазначила директорка ІМІ. 


Інформаційна служба НСЖУ повідомляє про 28 цивільних журналістів, яких утримує в полоні РФ:


 1. Бессарабов Олексій, український журналіст і політичний аналітик, колишній військовослужбовець ВМС України. Жив у Севастополі, працював кореспондентом видання «Главред», співпрацював з аналітичним центром «Номос», був заступником головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 

 2. Дудка Володимир, український військовий моряк, інженер з техніки безпеки, політичний аналітик, співпрацював з журналом «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 

 3. Штибликов Дмитро, український журналіст, офіцер запасу ЗСУ, керівник міжнародних програм аналітичного центру «Номос», заступник головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. У травні 2017 року під примусом і погрозами щодо членів родини уклав досудову угоду, визнавши «вину». 16 листопада 2017 року засуджений до 5 років позбавлення волі з відбуванням у колонії суворого режиму. 8 листопада 2021 року, коли мав вийти на волю, заарештований за звинуваченням у «державній зраді» і залишений під вартою. 

 4. Аметов Ернес, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». 16 вересня 2020 року був виправданий, але апеляційний суд 14 березня 2022 року скасував виправдальний вирок. 29 грудня 2022 року отримав вирок 11 років позбавлення волі. 

 5. Асанов Марлен (Сулейман), фотограф, популяризатор кримськотатарської культури і громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Через умови утримання й тривале перебування в штрафному ізоляторі часто хворіє.  

 6. Ібрагімов Тимур, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 

 7. Салієв Сейран, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 15 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.  

 8. Мустафаєв Сервер, правозахисник, один з організаторів і координаторів «Кримської солідарності», громадянський журналіст, проводив системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював у медіа політично вмотивовані судові процеси. Заарештований 21 травня 2018 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Подавав низку позовів про вилучення в нього Корану та особистих речей, відсутність адекватної медичної допомоги та інші порушення керівництва «виправних» установ.

 9. Сулейманов Руслан, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.  

 10. Шейхалієв Рустем, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму, передусім «судові» процеси. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Попри важкі хвороби (хронічний пієлонефрит, опущення правої нирки, варикозне розширення вен на ногах), отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 

 11. Бекіров Ремзі, громадянський журналіст, кореспондент «Grani.ru», висвітлював резонансні справи проти кримських татар в окупованому Криму. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.  

 12. Аріфмеметов Осман, письменник, переможець літературних конкурсів, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси, допомагав робити передачі в СІЗО для несправедливо засуджених кримських татар. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.  

 13. Єсипенко Владислав, журналіст проєкту «Крим.Реалії» «Радіо Свобода». Заарештований 10 березня 2021 року після того, як напередодні знімав покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку в Сімферополі; впродовж місяця родичі не знали, що з ним. Його звинуватили спочатку в шпигунстві, а згодом — у збереженні та перевезенні вибухового пристрою. Владислава катували електрострумом і погрожували убивством. Його засуджено до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Справа Владислава Єсипенка, по суті, стала «методичкою» для фабрикування справ проти інших журналістів. Лауреат Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка 2022 року.  

 14. Сулейманов Амет, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 12 березня 2020 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Попри тяжку хворобу серця (лікарі рекомендували заміну серцевого мітрального клапана), отримав вирок про 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Перебував під домашнім арештом, а після набуття чинності вироку (з 5 квітня 2023 року) — в ув’язненні. Його утримують в умовах, які сприяють загостренню хвороби. 

 15. Ахтемов Асан, кримський журналіст, кореспондент і помічник редактора газети «Авдет». Затриманий 3 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Піддавався катуванням і психологічному тиску з боку співробітників ФСБ. Попри явну фальсифікацію «доказів», засуджений до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.  

 16. Джелял Наріман, кримський журналіст, працював на телеканалі «ATR», у газеті «Авдет». Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. Затриманий 4 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Попри явну фальсифікацію «доказів», засуджений до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.  

 17. Хилюк Дмитро, журналіст УНІАН, захоплений російськими військовими 3 березня 2022 року у батьківському обійсті в селі Козаровичі Вишгородського району Київської області. Жодних офіційних звинувачень йому не пред’явлено. Відповідно до розслідування «Репортерів без кордонів», станом на липень 2023 року його утримували в одному з виправних закладів Володимирської області РФ.  

 18. Цигіпа Сергій, громадський діяч, журналіст із Нової Каховки, затриманий 12 березня 2022 року, за звинуваченням у шпіонажі рішенням окупаційного Сімферопольського «суду» 6 жовтня 2023 року отримав 13-річний термін ув’язнення. 14 лютого 2024 року апеляційний «суд» залишив у силі цей вирок.  

 19. Данилович Ірина, кримська медична сестра, профспілкова і громадська активістка, громадянська журналістка «Кримського процесу». Викрадена в Коктебелі 29 квітня 2022 року; утримувалася в підвалі, була піддана катуванням і залякуванню. Обвинувачена у виготовленні й зберіганні саморобного вибухового пристрою. Отримала вирок про 7 років позбавлення волі. В ув’язненні стан її здоров’я сильно погіршився, вона втрачає слух, перенесла інсульт. Через відсутність медичного обслуговування оголошувала сухе голодування. 

 20. Темер’янов Вілен, громадянський журналіст, згодом журналіст видання «Grani.ru», активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 серпня 2022 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». В умовах ув’язнення його піддавали примусовій психіатричній експертизі; крім того, в журналіста різко погіршився зір. Станом на квітень 2024 року вирок ще не винесено.  

 21. Левченко Ірина, журналістка з Мелітополя, затримана 6 травня 2023 року разом із чоловіком Олександром. У чому її звинувачують і де утримують, достеменно невідомо. 

 22. Рощина Вікторія, журналістка-фрілансерка, співпрацювала з «Українською правдою», «Громадським радіо», «Радіо Свобода». Перебувала в російському полоні двічі. Перший полон — 16–22 березня 2022 року, затримана в Бердянську. Вдруге Вікторія зникла 3 серпня 2023 року на окупованій території, звідки планувала вести репортажі. Росія визнала, що утримує українську журналістку Вікторію Рощину. Міністерство оборони РФ надіслало підтвердження її батькові, Володимиру Рощину.

 23. Левченко Георгій, адміністратор телеграм-каналу «РІА Мелітополь», заарештований ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року як «український терорист», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де утримують журналіста, наразі невідомо.   

 24. Глуховська Анастасія, до повномасштабного вторгнення — журналістка видання «РІА Мелітополь», заарештована ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року, що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Але офіційно ФСБ затримання Анастасії не визнає. Де її утримують, невідомо. 

 25. Суворова Яна, адміністраторка телеграм-каналу «Мелітополь — це Україна», заарештована ФСБ 20 серпня 2023 року, як «українська терористка», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де її утримують, невідомо.  

 26. Османов Рустем, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.  

 27. Азізов Азіз, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.  

 28. Осьмак Геннадій, журналіст із Генічеська, колишній головний редактор видання «Новий візит». 12 березня 2022 року заявив про припинення роботи в медіа. 7 березня 2024 року стало відомо про його затримання за «участь у незаконному військовому угрупованні» («популяризацію терористичного батальйону імені Номана Челебіджихана»). Йому загрожує 15 років ув’язнення. 


Інформаційна служба НСЖУ повідомляє про двох журналістів, які потрапили в полон, перебуваючи у лавах Збройних сил України:


 1. Буткевич Максим, правозахисник, журналіст, засновник правозахисного центру Zmina і «Громадського радіо». З початком повномасштабної агресії мобілізувався, в червні 2022 року потрапив у полон. У березні 2023 року за сфальсифікованим звинуваченням у пораненні мирних жителів засуджений до 13 років позбавлення волі. 13 березня 2024 року касаційний суд залишив цей вирок у силі.

 2. Гуділін Олександр, журналіст маріупольського видання 0629.com. З початком повномасштабної війни мобілізувався до територіальної оборони й охороняв різні об’єкти в Маріуполі. 12 квітня 2022 року потрапив у полон. Донецька обласна організація НСЖУ наполягає на негайному звільненні Олександра.


Також після бойових зіткнень під Часовим Яром Донецької області не повернувся з бойового завдання співробітник «Українських новин» — командир механізованої роти, молодший лейтенант ЗСУ Олександр Петраковський. Як пише видання з посиланням на побратимів та рідних Олександра, в останній бій він пішов на чолі групи. Позицію зайняли швидко, але, на жаль, ненадовго. «В бліндаж прилетіла міна. Більше з нього ніхто не вийшов. Шукали поранених коптером. Наші двічі ходили забирати тіла, але безуспішно. Позиція нині під ворогом», — повідомили бойові побратими. 

 

Небесні фотографи. Документалісти, натуралісти і комерційні фотографи, яких вбили росіяни на війні. Вічна пам’ять сміливим і талановитим фотографам, які загинули, документуючи російське вторгнення, або захищаючи свою країну зі зброєю в руках замість камери.


 

Над матеріалом працювали:


Дослідниця теми, авторка тексту: Віра Лабич

Літературна редакторка: Юлія Футей

Менеджер сайту: Владислав Кухар


Матеріал створено за підтримки міжнародної некомерційної організації «репортери без кордонів».

Comments


bottom of page