top of page

Море пішло. Документальний проєкт Олександра Рупети

Проєкт "Фотодокументалісти на передовій: підтримка українських фотографів та їх проєктів" є програмою мікрогрантування від УАПФ, що допомагає підтримати українських фотографів-документалістів, які ризикують своїм життям, щоб донести правду про війну в Україні.

Сьогодні ми починаємо ділитись серією документальних робіт 10 фіналістів, а саме проєктом Олександра Рупети.


Море пішло

Місцеві називали водосховище морем. Величезний проєкт радянських часів планувався як найбільше водосховище у світі. Довжиною 230 км і шириною подекуди до 25 км, це був один з тих великих радянських проєктів, які не рахувалися ні зі шкодою довкіллю, ні людськими життями. При заповненні резервуара вода поховала під собою територію Великого Лугу, найважливішу історичну спадщину становлення Українського козацтва.


Однак за 65 років велика частина півдня України, інфраструктура міст та сільське господарство, стала залежною від існування водного резервуара.


6 червня 2023 року, після підриву росіянами Каховської ГЕС, вода з водосховища пішла. Каховське море перестало існувати.


Питання подальшої долі гідроелектростанції складне. Екологи та історики виступають за збереження історичної території Великого Лугу. Але зараз навіть перебування на березі колишнього сховища несе загрозу, ліва частина Дніпра вздовж сховища окупована російськими військами й обстріли тривають щодня, руйнуючи прибережні поселення, приносячи жертви серед населення.

Руслан, 50, стоїть на дні колишнього водосховища біля села Мар'янське,

Дніпропетровська область. Руслан говорить, що через відхід води здійснилася мрія його життя — відродження Великого Лугу.


Вулиця на березі Дніпра в Херсоні, яка була повністю затоплена. Зараз майже всі

будинки району пустують, люди не повертаються через постійні обстріли цієї частини міста.


Парафіяни сидять за столом після ранкової молитви. Церква в районі Херсону, який місцеві називають Острів, була затоплена. Щотижня мешканці Острова збираються в протилежній частині Херсону задля недільної проповіді.


Сергій, біолог за освітою, фіксує зміну рівня води в херсонській області з моменту підриву дамби. Він готує презентацію на основі свого дослідження.


Сергій, 68, охороняє територію херсонської дослідної метеорологічної станції, яка не діє після підтоплення.


Марина, співробітник Національного науково-природничого музею НАН України,

демонструє череп сліпака, гризуна, розповсюдженого на території яка була затоплена після підриву ГЕС.


Дно Каховського водосховища поблизу села Мар'янське, Дніпропетровська область.


Мирослав, заступник директора Нікопольського Краєзнавчого музею, спускається на дно колишнього водосховища, Дніпропетровська область.


Микола, 75, й Мирослав, 65, проголошують традиційний козацький тост на історичному місці Січі поруч з колишнім водосховищем, Дніпропетровська область.


Олег, науковий співробітник Хортицького заповідника, інспектує берег острова у пошуку археологічних артефактів, які опинилися на поверхні з відходом води.


Український науковий центр екології моря в Одесі займається аналізом води на забруднення внаслідок підриву Каховської ГЕС.


Юрій Олейник, працівник Одеського інституту екологічних досліджень, аналізує зразки води Миколаївської та Херсонської областей після підриву Каховської ГЕС.


До сходу води ширина водосховища між Нікопольською набережною та Запорізькою АЕС на протилежному березі складала понад 10 км.


Будівництво однієї з ланок магістральних водогонів для областей, які постраждали унаслідок підриву Каховської гідроелектростанції, Дніпропетровська область.


Богдан, 14, і Діма, 10, брати, які живуть на херсонському острові. Незважаючи на

наслідки затоплення та постійні обстріли, вони не планують залишати свій дім.


Пістолет і ніж залишені на підлозі облаштованого мародерами будинку. Прилеглі до Дніпра вулиці Херсону були повністю затоплені. Через російські обстріли мешканці не поспішають повертатися у своє житло.


Багатоповерхівки херсонського Острова, території, відокремленою Дніпром від

решти міста. Перші поверхи будинків були затоплені через підрив ГЕС. На острові

майже не залишилося мешканців, російські війська розташовані на лівому березі в

кількох кілометрах.


В селищі Біленьке запорізької області рівень води після підриву ГЕС знизився більш

як на 5 метрів.


 

Олександр Рупета фотограф-документаліст з України, що працює по всьому світу. Він в основному цікавиться соціальною антропологією та соціальними конфліктами, приділяючи особливу увагу особистості. Олександр є членом Міжнародної федерації журналістів, Федерації європейських фотографів, Незалежної медіапрофспілки України та Української Асоціації професійних фотографів (UAPP).


Програма реалізується за підтримки International Press Institute.

Comments


bottom of page