top of page

Обстріл ТРЦ Retroville. Наслідки удару по Києву на світлинах Павла Петрова та Олега Петрасюка

Увечері 20 березня 2022 року війська РФ завдали декілька ударів по Подільському району міста Київ. Вони обстріляли торговельно-розважальний центр Retroville. Була зруйнована частина ТРЦ, припарковані поруч автомобілі, фітнес-клуб та бізнес-центр. Значних пошкоджень зазнали сусідні житлові будинки, школи та дитячі садочки. У цей день загинуло вісім людей.

Фото: наслідки обстрілу ТРЦ Retroville, Павло Петров


Повідомлення про пожежу рятувальники отримали о 22:48 і одразу виїхали на місце події. «Ми прибули дуже швидко – усе горіло, у сусідніх будинках не було скла на перших поверхах. На розі був магазин з побутовими товарами Leroy Merlin з якого вилетіла сокира. Вона метрів сто пролетіла від такої вибухової хвилі», – пригадує фотограф у ДСНС України Павло Петров. На початку повномасштабної війни у рятувальників було уже дуже багато викликів у місця влучання ракет, тож вони вже звикли до масштабних руйнувань. Натомість пожежу у торговому центрі Retroville було дуже складно гасити, усі фасади ТРЦ були зроблені із горючих матеріалів. Доводилось паралельно розбирати завали та не допускати поширення полум’я. Рятувальники розділились на декілька груп та працювали на різних локаціях – біля фасадів, усередині. Розпочали об одинадцятій годині вечора, а локалізували (тобто зупинили розповсюдження вогню) біля другої ночі. Було задіяно понад 60 людей та 11 одиниць техніки.


«Прорвало трубу і перший поверх був десь по щиколотку у гарячій воді. Повітря було заповнене паром, – розповідає фотограф. – Я запам’ятав центр таким – без світла, без стелі, із загиблими. Одразу при вході лежала розірвана вибухом людина і хлопці її збирали докупи. Мене дуже тригерить зараз туди приїжджати».

Фото: наслідки обстрілу ТРЦ Retroville, Павло Петров


Рятувальники розбирали завали й наступного дня. Пожежа була дуже масштабною і повністю її ліквідувати вдалось майже о півдні. «Емоційно ця пожежа у торговому центрі була не найскладнішою. Раніше доводилось працювати біля житлових будинків, у які влучила ракета. Проте ця пожежа була дуже великою та страшною. Коли ми тільки приїхали – фасад ще руйнувався та сипався. Таке пекло», – пояснює Павло Петров.


Фотограф Олег Петрасюк приїхав на місце уже через день після бомбардування торгівельного центру, 22 березня 2022 року. Каже, що видовище було жахливе.


«Я приїхав туди вже аж через день після обстрілу. Я зніммав наслідки обстрілу Києва на вулиці Салютній, там зустрів колегу і ми вирішили проїхатись до "Ретровілю", глянути на власні очі. Зробили по парі однакових кадрів, я кольорові, він чорно-білі» - пригадує фотограф.


Олег каже, що тоді ці фото ніде не публікувались, а тому знімав для власного архіву.

Фото: Вид на зруйнований торговельний центр “Ретровіль” 22 березня 2022 року у Києві


23 березня торгово-розважальний центр Retroville війська РФ обстріляли з мінометів. Унаслідок обстрілу загинули двоє людей: журналістка видання The Insider Оксана Бауліна, яка оглядала наслідки попереднього удару, та випадковий перехожий.


Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де ми публікуватимемо спогади та світлини українських документальних фотографів.


Проєкт реалізовується завдяки підтримці ЗМІN.

Commenti


bottom of page