top of page

«Дорога крізь пекло». Звільнення села Андріївка на світлинах Мстислава Чернова


15 вересня 2023 року Збройні сили України звільнили село Андріївка від російської окупації у ході контрнаступу на Бахмутському напрямку. Село було важливим стратегічним пунктом для подальших боїв за Бахмут, а його деокупація дозволила встановити вогневий контроль над залізницею.


Українська асоціація професійних фотографів публікує світлини Мстислава Чернова, який задокументував контрнаступ 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ на Андріївку.


Мертвий ліс


Село Андріївка Бахмутського району Донецької області було окуповане російськими військами наприкінці листопада 2022 року. З початком контрнаступу влітку 2023 року Сили оборони України наблизились до Андріївки. 15 вересня 3-тя окрема штурмова бригада та Генеральний штаб Збройних сил України підтвердили звільнення Андріївки. Під час наступу на півдні Бахмута і в боях за Андріївку ЗСУ знищили керівництво та особовий склад 72-ї окремої мотострілецької бригади армії РФ. Проте визволення сіл навколо Бахмута від російської армії далося великою ціною для українських військових.


За словами заступника командира 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ Родіона Кудряшова, звільнення сіл навколо Бахмута тривало у два етапи. Спочатку ЗСУ готували плацдарм на березі каналу Сіверський Донець та наступали у напрямку Андріївки, Кліщіївки та Курдюмівки. Впродовж серпня – вересня 2023 року військові проводили щоденні штурмові дії, рейди, закріплювались на певних висотах і, зрештою, в Андріївці.


Український фотограф та відеограф Мстислав Чернов задокументував контрнаступ 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ на Андріївку. Щоб підійти до села, українським військовим спочатку довелось пройти крізь пекло та вижити у знищеному вибухами й уламками снарядів лісі. «Цей ліс забирає наших друзів, і це – найгірше, – розповідав Мстиславу Чернову військовий із позивним «Кур’єр». – Коли я думаю про те, наскільки далеко нам ще потрібно просунутись… Скоріш за все колись я буду одним із тих, хто залишиться лежати у цьому лісі, а мої друзі просто підуть вперед».Поранені та вбиті


3-тя окрема штурмова бригада Збройних сил України повністю сформована із добровольців та вважається одним із найкращих та найдосвідченіших підрозділів. Бригада фактично безперервно воює на сході України. У серпні 2023 року Третя штурмова бере участь у контрнаступі на Бахмут. «Ця ділянка мертвого лісу – декілька десятків понівечених дерев, які простягаються на два кілометри до такого ж мертвого села Андріївка, – набула величезного символічного значення для українського контрнаступу. Від успіху військових на цьому відтинку дороги до Бахмуту залежить дуже багато», – говорить Мстислав Чернов. Наприклад, президент України Володимир Зеленський, коли представляв країну на конгресі у Вашингтоні, міг довести ефективність українського контрнаступу та отримати кошти на зброю.Дослідження, проведене влітку лондонським аналітичним центром Royal United Services Institute, показало, що українські війська в середньому просуваються на 700-1200 метрів кожні п’ять днів. Такий часовий проміжок дає можливість російським військам укріпитися та замінувати територію, з якої вони відступають. «За місяць 3-тя окрема штурмова бригада змогла просунутися вперед лише на два кілометри, долаючи заміновані траншеї, ухиляючись від артилерії та російських військ, які розташовані на відстані пострілу», – додає Мстислав Чернов.«Боєць із позивним «Пастух», який уранці отримав поранення та чекав години на евакуацію, був маскою болю. Чапа також. Снаряд влучив у шолом Іспанця і травма голови зробила його безпомічним. У Гарі не було видимих ушкоджень, утім через контузію він ледве міг брати участь у розмові», – розповідає Мстислав Чернов. Ліс біля Андріївки «вимагав» смерті.
Прапор над Андріївкою


Вирішальний штурм підступів до села Андріївка розпочався 14 вересня. Мстислав Чернов пригадує слова одного із сержантів бригади – Феді: «Скільки ще життів нам потрібно віддати? Скільки ще лісів?». Федору лише 24 роки, для нього війна – це наука, яку потрібно опанувати та вивчати. «Чим ви розумніші, чим краще кваліфіковані, тим більше у вас шансів повернутися живими», – говорить Федя. Через три місяці після отримання наказу, 3-тя окрема штурмова бригада змогла звільнити Андріївку.14 вересня 2023 року Українські військові зайшли у невеличку Андріївку. Останні сто метрів були сумішшю крові, металу, сміття, відстріляних гільз і роздертої броні. Обабіч дороги обличчям до землі лежали тіла російських військових. Навіть після звільнення армія РФ обстрілювала Андріївку із безпілотників. Зранку 16 вересня Федя приніс український прапор, щоб підняти його над Андріївкою.«Погляньте на ці поля, на цей ліс. Усе знову росте, – сказав Федя. – Міста, які повернемо, відбудуємо… Ми вичистимо все, що залишилось від Радянського Союзу. Війна може бути найкращим, що може статися, щоб почати усе заново». 

Мстислав Чернов – український фотограф, журналіст Ассошіейтед Прес, режисер, воєнний кореспондент, Президент Української асоціації професійних фотографів, почесний член «Українського ПЕН» та письменник. Висвітлював Революцію Гідності, Війну на сході України, наслідки збиття Boeing 777 Malaysia Airlines, Сирійську громадянську війну, битви при Мосулі в Іраку, російське вторгнення в Україну 2022 року, включаючи блокаду Маріуполя. За цю роботу отримав нагороди Deutsche Welle Freedom of Speech Award, Премія імені Георгія Ґонґадзе, Knight International Journalism Awards, Biagio Agnes Award, Bayeux Calvados-Normandy Award, Elijah Parish Lovejoy Award, Free Media Awards, за підсумками 2022 року увійшов у рейтинги «Люди НВ 2022 у рік війни» і «14 пісень, фото та артоб'єктів, що стали символами українського спротиву» від Forbes Україна, а відеоматеріали з Маріуполя стали основою фільму «20 днів у Маріуполі».


Соціальні мережі фотографа:


Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де публікує спогади та світлини українських документальних фотографів.

 

Проєкт реалізовується завдяки підтримці IWM Documenting Ukraine.Comments


bottom of page