top of page

Оголошено переможців Шевченківської премії 2024: засновник УАПФ Мстислав Чернов серед лауреатів

Церемонія нагородження Шевченківської премії. Київ,  9 березня 2024 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Найвищою в Україні творчою нагородою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва відзначили українського режисера, документаліста, засновника УАПФ Мстислава Чернова. Відповідний Указ президента України  з повним переліком лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2024 рік опубліковано на сайті глави держави.У номінації «Публіцистика, журналістика» Мстислава Чернова відзначили разом із фотографом Євгеном Малолєткою та продюсеркою Василисою Степаненко за серію журналістських матеріалів з оточеного російськими військами Маріуполя навесні 2022 року. Йдеться про репортажі, фото та відео, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі». Команда була єдиним представником міжнародних ЗМІ, завдяки яким світ дізнавався правду про знищення росіянами українського міста. Після цього Чернов, Малолєтка та Степаненко стали лауреатами Пулітцерівської премії, фільм «20 днів у Маріуполі» отримав найвищу британську кінопремію BAFTA, а також номінований на «Оскар» як найкращий документальний фільм.Крім номінації «Публіцистика, журналістика» найвищу українську відзнаку у сфері культури отримали митці ще у чотирьох номінаціях: 


Література — Дмитро Лазуткін за книгу поезій «Закладка» та Ярина Чорногуз за книгу поезії  «[dasein: оборона присутності]».


Музичне мистецтво — Джамала за альбом «Qirim» та композиторка Кармелла Цепколенко.


Театральне мистецтво  Іван Уривський, Тетяна Овсійчук, Сусанна Карпенко за виставу «Конотопська відьма».


Візуальні мистецтва — Андрій Єрмоленко за серію робіт Ukrainian resistance / «Український опір».


Президент Володимир Зеленський виголосив промову на церемонії нагородження премії. «Щоб людська спільнота стала нацією та державою, у найкращих характерів в країні мають бути такі серця, яким мало жити тільки для себе. Такі серця промовляють до тих, хто поруч. Я дякую кожному й кожній, хто живе не тільки для себе, хто дбає про людей і всю нашу державу», сказав під час відзначення лауреатів Шевченківської премії президент.


Нагадаємо, нагороду вручають щорічно з 1961 року до дня народження Тараса Шевченка 9 березня. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка. Цьогоріч Указом президента визначено, що розмір Шевченківської премії становитиме 429 тисяч гривень.


Comments


bottom of page