top of page

Ukraine War Archive закликає фотографів долучитись до поповнення бази даних про воєнні злочини росіян

Інтерв'юер Ukraine War Archive Роман Синчук документує наслідки воєнних дій на околицях села Дмитрівка. Київщина. Літо 2023 року. Фото Тараса Лазера


Створити архів найбільш задокументованої війни у світі. Таку ідею від початку повномасштабного вторгнення реалізовують ГО «Докудейз» та Infoscope. Мета — створити базу систематизованих цифрових доказів воєнних злочинів Росії та загалом зберегти свідчення, які стосуються війни, від очевидців. Засновники платформи Ukraine War Archive переконані, що зібрані від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну факти у формі різних цифрових матеріалів сприятимуть правосуддю та досягненню справедливості у майбутньому. 


«Це все ж таки наше майбутнє. Це наша історія. У минулому такої задокументованої війни ще не було і, можливо, саме це нам допоможе в майбутньому показати свою правдиву історію. Завдяки такому документу ми зможемо уникнути різних суттєвих маніпуляцій», — пояснює  інтервʼюер Архіву війни, фотограф Сергій Ілляшенко. За його словами, історія завжди перекручується, інтерпретується різними ресурсами так, як їм це вигідно. 


Він наголошує, що Ukraine War Archive — це некомерційна організація. Усі авторські права на контент, який потрапляє в Архів, залишаються у того, хто передає матеріали. Архів війни не купує права на матеріали. Проте між обома сторонами підписується договір про співпрацю. Архів є захищеним та не є публічним. 


«Першочерговий задум — брати інформацію від першоджерела, тобто від людей, які брали участь у тих чи інших подіях, стали жертвами або свідками якихось злочинів тощо. Це акумуляція інформації від першоджерел, від людей, які перебували в певний час і в певному місці. Також це все аналізується. Наприклад, можна взяти інформацію від різних не пов'язаних між собою джерел і тоді можна буде краще побачити загальну картину ситуації. Немає змонтованих частин. Це саме робиться для того, щоб це був документ, який має юридичну силу», — підкреслює Сергій.


Здебільшого документують матеріали від людей, які перебували в окупації, які мали якісь безпосередні контакти з представниками РФ чи так званих «ЛНР» та «ДНР» на території України, які були в полоні тощо.

 

Архів війни — непублічний ресурс. Доступ до нього можна отримати після певної перевірки та авторизації. Інформація захищена трьома рівнями доступу до матеріалів, які існують у кількох копіях. У команді Архіву працює 50 постійних фахівців та фахівчинь, а також волонтерів і волонтерок. 


Наразі серед зареєстрованих користувачів є Офіс Генерального прокурора України, Українська Гельсінська спілка, Харківська правозахисна група, а також медіа, які проводять розслідування та готують репортажі з деокупованих територій. Зокрема команда проєкту активно бере участь в європейських форумах та подіях, щоб залучити більше міжнародних організацій для співпраці. 

Засновники Архіву війни закликають українських фотографів-документалістів долучатись до поповнення баз даних свідчень злочинів росіян на території України. Надіслати матеріали або зв’язатися з командою проєкту можна на сайті.


Commentaires


bottom of page