top of page

UNESCO разом з ІМІ представили фотовиставку про культуру у вирі війни

Фото Юрія Стефаняка


У Музеї Ханенків триває фотовиставка «За об’єктивом: культура у вирі війни» про зруйновану Росією українську культурну спадщину. Проєкт реалізований Інститутом масової інформації за підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії. 

 

Фото Юрія Стефаняка  


У проєкті взяли участь 65 фотографів з різних куточків України, які зробили понад 6 500 світлин пошкоджених чи зруйнованих культурних, історичних та релігійних об’єктів. У об’єктиві авторів можна побачити розбиті вікна та понівечені фасади церков і будинків культури, зруйновані стелі театрів і руїни бібліотек.  


Куратор виставки, журналіст і фотограф, лауреат Пулітцерівської премії 2023 року Стас Козлюк каже, що під час реалізації проєкту доводилось розширювати список пошкоджених пам’яток культури: «Росія війну не зупиняє. Наприклад, після обстрілу Чернігова 19 серпня 2023 року у нас додалося 8 чи 10 будівель з центральної площі міста. Серед них — Чернігівський театр і будівля суду. Всі споруди були пошкоджені внаслідок атаки ракетою «Іскандер». Так само до переліку ми додали пошкоджений Собор в Одесі. Тоді Валентин Кузан робив документальні знімки».  


Фото: UNESCO / Ігор Бабинець   


Загалом, до фінальної колекції виставки увійшли пів сотні світлин. Стас Козлюк пояснює, що при укладанні колекції найперше зважали на якість фото як із художнього, так і з технічного боку. Також організатори виставки прагнули показати географію руйнувань. «Ми хотіли представити всю лінію фронту фактично. Бо фотографи знімали від Київщини до Чернігівщини, Сумщини, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя, Миколаївщини, Херсонщина та Одещини. До речі, крайня західна точка у проєкті — це Житомирщина. Там є зруйнована росіянами церква». 

 

Фото: UNESCO / Ігор Бабинець   

 

Фото Юрія Стефаняка   


Куратор виставки зізнається, що його вразив отриманий зворотний зв’язок від відвідувачів експозиції, які говорили про масштаб руйнувань. «Дуже цікаво спостерігати за реакцією людей. Ти бачиш, як приходить усвідомлення, що війна ближче, ніж здається. Наприклад, пошкоджена церква у Броварському районі за 30 хв їзди від Києва чи спалений Будинок культури в Ірпені, який теж поруч. До мене підходили люди з Миколаєва і казали: «Ми думали, що тільки наше місто сильно страждає від обстрілів. Але бачиш виставку і розумієш, що схожа ситуація в багатьох регіонах», — говорить Стас Козлюк. — Я дуже радий, що нам вдалося показати цей масштаб злочину, який росіяни роблять. Це була головна ідея, яку ми закладали в цей проєкт». 


Фото Юрія Стефаняка   


Наразі експозицію можна побачити в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків до 19 травня. Час роботи: з 10:30 до 17:00, у четвер — із 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок — вихідні). Вхід вільний. На вихідних, 18 і 19 травня, у Музеї проведуть дві додаткові екскурсії (у суботу англійською мовою).   


Після Києва, фотовиставку повезуть до Парижа.


Comentários


bottom of page