top of page

«Білий король» та інші. Найзагадковіший підрозділ ЗСУ на світлинах В’ячеслава Ратинського

Військовослужбовці Російського добровольчого корпусу після завдання у Бєлгородській області. 24 травня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


22 травня 2023 року у Бєлгородській області пролунала серія вибухів. У Головному управлінні розвідки України розповіли, що на цій території проводиться операція для «створення смуги безпеки» винятково за участі громадян РФ. Натомість у Бєлгородській області запровадили «режим контртерористичної операції» та почали проводити евакуацію ядерних боєприпасів зі сховища. В Офісі Президента України повідомили, що Україна не має безпосереднього стосунку до подій в Бєлгороді, але з «цікавістю спостерігає». Відповідальність за ці події взяли на себе два підрозділи: легіон «Свобода Росії» та «Російський добровольчий корпус».


Українська асоціація професійних фотографів публікує світлини В’ячеслава Ратинського, який зняв представників російських підрозділів, котрі воюють на боці України.


Добровольці


Після серії вибухів у Бєлгородській області у медіа з’явилась інформація про прихід на цю територію російських добровольців, які воюють за Україну. «Російський добровольчий корпус» (РДК) та легіон «Свобода Росії» заявили, що створюють «демілітаризовану зону на кордоні з РФ, звідки російські військові не зможуть обстрілювати Україну». 23 травня Міноборони РФ повідомило про розгром російських добровольчих підрозділів. Проте речник ГУР Андрій Юсов 23 травня зазначив, що операція РДК на території Росії триває.


Легіон «Свобода Росії» та «Російський добровольчий корпус» після завдання у Бєлгородській області. 24 травня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


«Російський добровольчий корпус» — це підрозділ Збройних сил України. Він був сформований у серпні 2022 року для захисту України від повномасштабного російського вторгнення. РДК входить до Інтернаціонального легіону ТрО. Командир РДК Денис Нікітін зазначив, що вони перебувають у складі 98-го батальйону ТрО «Азов-Дніпро». До РДК можуть вступити етнічні російські емігранти, які живуть в Україні та інших країнах. Легіон «Свобода Росії» створили російські військовослужбовці з-поміж полонених для боротьби із путінським режимом.


«Божевільні сміливці»


В’ячеслав Ратинський у травні 2023 року працював у Донецькій області. Наприкінці місяця почали надходити повідомлення про «незвичайні речі», що діються на кордоні з Росією, у Бєлгородській області. «Ніхто не міг розібратись, що сталося. Виявилося, що підрозділи, які складалися з росіян, прорвали кордон, захопили пункт пропуску, вбили кількох фсбшників та навіть захопили техніку. Вони кілька тижнів тримали під контролем прикордонні російські села. Отакої, ніхто не чекав такого повороту подій», — пригадує фотограф В’ячеслав Ратинський. Підрозділи легіон «Свобода Росії» та «Російський добровольчий корпус» взяли на себе відповідальність за ці дії. Вони активно публікували відео та фото своїх «подвигів і пригод». Російські пропагандисти заявили, що ліквідували бійців РДК.


«Усім було цікаво побачити, хто ж ці божевільні сміливці. Я разом із колегами поїхав до Харкова, а звідти — у таємне місце сусідньої області. Коли прибув на місце зустрічі, побачив там ще майже сотню журналістів. Тож місце виявилось не таким уже й таємним», — говорить з усмішкою В’ячеслав.


Захоплений в Росії БТР. 24 травня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


На одному з полігонів зібрались представники російських підрозділів. Вони приїхали на трофейному БТР, і було їх кілька десятків. Ратинський розповідає, що росіяни позували зі зброєю, у новенькому спорядженні та із прапорами своїх підрозділів. Ажіотаж серед журналістів був шалений. Бійці щедро роздавали коментарі та ділилися своїми успіхами.


Представники легіону «Свобода Росії» та «Російського добровольчого корпусу» позують перед камерами. 24 травня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


«Найяскравішим персонажем, як на мене, був командир РДК Денис Нікітін. Він представився як «White rex», тобто «Білий король». Поводився дуже впевнено, я б сказав — зухвало. Навіть стріляв у повітря з пістолета. Але слухняно говорив на камери понад годину і позував фотографам», — каже В’ячеслав Ратинський.


Командир РДК — Денис Нікітін, представився як «White rex». 24 травня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Спецпризначенці


Після зустрічі з бійцями РДК В’ячеслав із колегами поїхав у Вовчанськ на Харківщині. «Саме біля цього міста відбувались вилазки російських добровольців за кордон Росії для боротьби з армією РФ. Звучить божевільно, — говорить фотограф. — Уже на під’їзді до Вовчанська побачив багато броньованої техніки, яка їздила туди-сюди. У місті тривали постійні обстріли, а ліс навколо — палав. Там зустрів багато різних спецпризначенців, яких, звісно, не можна було фотографувати».


Броньована техніка на в’їзді у Вовчанськ. 4 червня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Вказівний знак у напрямку Бєлгорода у Вовчанську. 4 червня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Ліси навколо Вовчанська постійно горіли. 4 червня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Жінка на зруйнованому ринку в центрі Вовчанська. 4 червня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Військовослужбовець у Вовчанську. 4 червня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


В’ячеслав із колегами намагався доїхати до кордону, щоб «краєчком ока побачити ситуацію». Однак через постійні обстріли журналістів завернули назад. У Вовчанськ Ратинський приїжджав ще кілька днів поспіль. «Одного разу, під час сильного обстрілу, ми не знали де сховатись. Раптом з одного двору вийшов літній вусань — Микола Іванович. Він запропонував нам пересидіти в льосі на задньому дворі разом із ним, закрутками та його вівчаркою Куртом. Я навіть купив для Миколи Івановича хліб, ковбасу та горілку. Але ми, на жаль, більше не поїхали у Вовчанськ», — ділиться спогадами Ратинський.


Микола Іванович та його вівчарка Курт у льосі перечікують мінометний обстріл. 5 червня 2022 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Військовослужбовці у Вовчанську. 5 червня 2022 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Місто піддавалось постійним обстрілам. 5 червня 2022 року. Фото В’ячеслава Ратинського


Російські добровольці ще якийсь час «кошмарили» ворогів на прикордонні. Утім зараз про них новин мало. «Я знаю, що РДК досі воюють. Восени минулого року знімав тренування їхніх рекрутів під Києвом, — розповідає В’ячеслав Ратинський. — Молоді росіяни, деякі зовсім юні, приїжджають з Росії, аби вступити в лави українських підрозділів. Я допитувався у них, що вони тут роблять. Більшість пояснюють, що у такій боротьбі вбачають шлях до повалення диктаторського режиму на своїй батьківщині та мріють про «нормальну» Росію».


Молоді росіяни, рекрути РДК відпрацьовують стрільбу на полігоні неподалік Києва. 6 жовтня 2023 року. Фото В’ячеслава Ратинського


 

В'ячеслав Ратинський  український документальний фотограф і фоторепортер. Працює у сфері фотожурналістики понад 10 років. Співпрацює з міжнародними й українськими новинними агенціями та медіа, серед яких Reuters, The Guardian, Le Monde, Süddeutsche Zeitung Magazine та інші. Публікувався у багатьох західних та українських медіа, серед них: The Time, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Telegraph, The New York Times, El Pais, Der Spiegel та інші. Учасник багатьох фотовиставок у Європі, США, Японії та Південній Кореї. Його фотографії опубліковані у кількох книгах.

В'ячеслав Ратинський працює в Україні. У своїй роботі фотограф досліджує вплив війни на суспільство, соціальні й політичні проблеми.

 

Соціальні мережі:


Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів започаткувала цикл матеріалів, присвячених ключовим подіям російської війни проти України, де публікує спогади та світлини українських документальних фотографів.

 

Проєкт реалізовується завдяки підтримці IWM Documenting Ukraine.Comments


bottom of page