top of page

Виставка "Облога Маріуполя – останні журналісти в окупованому місті"

В рамках цьогорічного фестивалю Czech Photo, 12 жовтня у Галереї Чеського фотоцентру в Празі відбулося відкриття виставки «Облога Маріуполя – останні журналісти в окупованому місті», на якій представлені всесвітньо відомі роботи Мстислава Чернова та Євгена Малолєтки. Проєкт реалізовано Українською асоціацією професійних фотографів (UAPP) у співпраці з Czech Photo та Асоціація професійних фотографів Чехії (APF).

З міста, яке перед війною налічувало майже півмільйона жителів, використовуючи супутниковий телефон, журналісти розповідали про виживання без електрики, звʼязку, води та їжі. Завдяки їхній роботі світ дізнався про криваве жахіття, яке коїли росіяни, захоплюючи місто, – зокрема, про напад на Маріупольський пологовий будинок, який став одним із символів жорстокості цієї війни.
Їх яскраве візуальне свідчення, яке з'явилося в ЗМІ по всьому світу, викликало невдоволення російського істеблішменту. Це показувало повну протилежність їхній пропаганді, через що журналісти потрапили до списку небажаних осіб. У критичні моменти вони переховувалися в лікарні Маріуполя під виглядом лікарів. Звідти їх евакуювали українські військові.

«Ми робили репортаж у лікарні, коли в коридорах зʼявилися озброєні люди. Хірурги видали нам в якості камуфляжу докторські халати. На світанку до лікарні знову увірвалося з десяток солдатів. «Де, в біса, журналісти?» — запитали вони. Я дивився на пов'язки на їхніх руках — сині, українські — і думав, наскільки ймовірно, що це були переодягнені росіяни. Я ступив вперед, щоб представитися. «Ми прийшли вас витягти», – розповідає Мстислав Чернов, фотограф і кінорежисер.

Обидва автори цьогоріч стали членами міжнародного журі 28-го конкурсу Czech Press Photo.

bottom of page