top of page

Книга "Незалежні. Історія сучасної України у світлинах кращих документалістів"

Тридцятиріччя незалежності України – вагомий привід переосмислити досвід наших досягнень і поразок, відкриттів і розчарувань. Жодна велика історія не твориться рівно. Вона зіткана з подій, кожна з яких відіграє важливу роль, кожна з яких має бути зафіксована та збережена, адже це і є наша реальність.
У 2021 році вийшло багато книжок, що докладно описали історію сучасної України, але ця книга – не одна з них. Ми не намагались зробити підручник з історії чи альбом української документальної фотографії. Ми поставили перед собою завдання показати шлях незалежності очима кількох поколінь талановитих українських репортерів та документалістів і зробити його цікавим як для широкого кола читачів, так і для фахівців. Ви не знайдете тут вичерпного списку імен та історичних подій, проте фото, зібрані у книзі, – не просто відбитки свого часу. Вони – символи, важливий історичний та культурний багаж, який має силу змінювати громадську думку, тим самим впливаючи на історію. 144 світлини від понад 60-ти фотографів – переможців не тільки українських, але і світових конкурсів, створили унікальне мистецьке видання, що зафіксувало новітню історію України та покаже її світові.

Гортаючи сторінки книги-альбому, кожен побачить Україну такою різною і водночас близькою: заново переживе день проголошення Незалежності та прийняття Конституції, стане учасником протестів та революцій, опиниться на знакових спортивних змаганнях та побитті світових рекордів, познайомиться з видатними українцями та невідомими героями, спуститься у вугільну шахту та піднестисеться на крилах "Мрії", стане свідком боротьби з екологічними катастрофами, комуністичними ідолами та пандемією. Саме ці фото, часом болючі та жорстокі, є частиною невід'ємного процесу створення національної ідентичності. Вони допомогли зробити Україну сильнішою.
Ми не претендуємо на повноту картини та енциклопедичну об'єктивність. Фотографія суб'єктивна, і в цьому частина її магії. Наш досвід дозволив зібрати розрізнені світлини разом та поділитися поглядом на історію очима українських документалістів, показати її в контексті світової фотографії. Бо історія – це не те, що сталося, а те, що залишилось у нашій пам'яті. Історія без фотографії – це просто слова, а словам у сучасному світі вже ніхто не вірить. Документалісти, якщо не творять історію нашої незалежності, то якнайменш допомагають своєю роботою не понівечити її тим, хто захоче її переписати.

"Незалежні" - це політичні, культурні, спортивні події, трагедії, надії, гордість та радість України - не просто репортажні фотографії, а культурна спадщина, краща Українська документалістика, яка ніколи не була зібрана під однією обкладинкою.

"Незалежні" - це масштабне дослідження та збереження сучасного українського фотографічного спадку, з яким варто познайомити весь світ. Окрім української версії, видання планується англійською мовою, і вже надруковано у найвищій поліграфічній якості, тому легко стане настільною книгою українських дипломатів, культурних діячів, політиків, але також буде цікавим кожному українцю.

"Незалежні" - це унікальна збірка, що поєднує високохудожні фотографії найвідоміших українських документалістів сучасності з невідомими світлинами, які ще не знайомі широкій аудиторії.

Окрім цього, видання ледь не вперше за останні роки привертає увагу до надзвичайно високого рівня професіоналізму українських документалістів, які щодня попри ризики та перепони невтомно продовжують фіксувати для нас нашу історію.

IMG_7295.jpg

Мстислав Чернов:

— Робочою назвою проекту було «100 найкращих документальних фотографій Незалежної України». Але розповідати історію країни тільки через «найкращі фото» було утопічною ідеєю. За задумом, книга мала складатися з розділів, кожен з яких присвячений певному десятиліттю, але тоді їхній обсяг виявився б нерівним. Період після 2014 року займає майже половину книги. Так сталося не тому, що одні події здалися нам важливішими за інші, а тому, що вони детальніше задокументовані. Тож від такого поділу вирішили відмовитися і просто розташували фотографії у хронологічному порядку з короткими історичними довідками. Але неформально читач усе одно помітить три епохи: пострадянський період (1991—2000), період стагнації (2000—2012) та прорив (2014—2022).Коли ми закінчили книгу, то побачили, як пов'язана історія української фотографії з тим, що відбувається у країні. Схоже, трагічні події провокують документальну фотографію та інші види мистецтва розвиватися. За вісім років виросло покоління молодих авторів, що мислить проектами, а це вивело українську документальну фотографію на світовий рівень. Я зрозумів, що перестав сприймати історію як перелік дат, подій та імен. Робота над книгою допомогла мені побачити, як одні історичні події ставали передумовою інших та як переломні моменти пов'язані між собою — і візуально теж. Зараз ми працюємо над англомовною версією альбому.

Михайло Палінчак:

— До 1991 року знайти вуличну фотографію майже неможливо. Політичне життя задокументоване краще, але іноді й таких знімків не вистачає. Через відсутність фотографій ми не включили до книги грошову реформу 1996-го, коли була запроваджена нова національна валюта, гривня. Не зняті також міжнародні спортивні змагання, на яких виступали українці. Тобто ці знімки є в агенцій та іноземних фотографів, але їх немає у вітчизняних. Тоді українські фотографи виживали, а закордонні знімали лише те, що їх цікавило.Виразним вододілом є 2014 рік, після якого фотографи починають висвітлювати різні події і роблять це кожен по-своєму. До книги увійшли не лише роботи іменитих авторів, але й маловідомих. А один зі знімків Майдану взагалі зробила дівчина, не пов'язана з фотографією.

bottom of page