У День журналіста Українська асоціація професійних фотографів вшановує пам’ять усіх загиблих у російсько-українській війні медійників, а також згадує про колег, які незаконно перебувають у ворожому полоні.
Починаючи з 2014 року на тимчасово окупованих територіях росіяни арештовують та викрадають українських медійників. Станом на червень 2024 року щонайменше 28 працівників медіа перебувають в ув’язненні в РФ чи на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє Національна спілка журналістів.
«Російські збройні сили затримували та погрожували… категоріям цивільних осіб, які сприймають як противників окупації, включаючи журналістів, державних службовців, офіційних осіб і активістів громадянських прав», — йдеться у звіті від 20 березня 2024 року Управління верховного комісара з прав людини ООН.
Директорка Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана Романюк на пресконференції «Незаконне затримання, тортури, неволя: як і чому Росія веде війну проти українських медійників» повідомила, що від 2014 року в російському полоні побували понад 100 українських та закордонних журналістів. «Те, що робить Росія — однозначно є злочином. Я б сказала, що це є злочином геноциду, оскільки ми бачимо фільтрацію громадян за певною ознакою. Тому дуже важливо, щоб міжнародні організації активно включалися в допомогу Україні», — зазначила директорка ІМІ.
Інформаційна служба НСЖУ повідомляє про 28 цивільних журналістів, яких утримує в полоні РФ:
- Бессарабов Олексій, український журналіст і політичний аналітик, колишній військовослужбовець ВМС України. Жив у Севастополі, працював кореспондентом видання «Главред», співпрацював з аналітичним центром «Номос», був заступником головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Дудка Володимир, український військовий моряк, інженер з техніки безпеки, політичний аналітик, співпрацював з журналом «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Штибликов Дмитро, український журналіст, офіцер запасу ЗСУ, керівник міжнародних програм аналітичного центру «Номос», заступник головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. У травні 2017 року під примусом і погрозами щодо членів родини уклав досудову угоду, визнавши «вину». 16 листопада 2017 року засуджений до 5 років позбавлення волі з відбуванням у колонії суворого режиму. 8 листопада 2021 року, коли мав вийти на волю, заарештований за звинуваченням у «державній зраді» і залишений під вартою.
- Аметов Ернес, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». 16 вересня 2020 року був виправданий, але апеляційний суд 14 березня 2022 року скасував виправдальний вирок. 29 грудня 2022 року отримав вирок 11 років позбавлення волі.
- Асанов Марлен (Сулейман), фотограф, популяризатор кримськотатарської культури і громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Через умови утримання й тривале перебування в штрафному ізоляторі часто хворіє.
- Ібрагімов Тимур, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Салієв Сейран, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 15 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Мустафаєв Сервер, правозахисник, один з організаторів і координаторів «Кримської солідарності», громадянський журналіст, проводив системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював у медіа політично вмотивовані судові процеси. Заарештований 21 травня 2018 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Подавав низку позовів про вилучення в нього Корану та особистих речей, відсутність адекватної медичної допомоги та інші порушення керівництва «виправних» установ.
- Сулейманов Руслан, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Шейхалієв Рустем, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму, передусім «судові» процеси. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Попри важкі хвороби (хронічний пієлонефрит, опущення правої нирки, варикозне розширення вен на ногах), отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Бекіров Ремзі, громадянський журналіст, кореспондент «Grani.ru», висвітлював резонансні справи проти кримських татар в окупованому Криму. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Аріфмеметов Осман, письменник, переможець літературних конкурсів, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси, допомагав робити передачі в СІЗО для несправедливо засуджених кримських татар. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Єсипенко Владислав, журналіст проєкту «Крим.Реалії» «Радіо Свобода». Заарештований 10 березня 2021 року після того, як напередодні знімав покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку в Сімферополі; впродовж місяця родичі не знали, що з ним. Його звинуватили спочатку в шпигунстві, а згодом — у збереженні та перевезенні вибухового пристрою. Владислава катували електрострумом і погрожували убивством. Його засуджено до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Справа Владислава Єсипенка, по суті, стала «методичкою» для фабрикування справ проти інших журналістів. Лауреат Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка 2022 року.
- Сулейманов Амет, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 12 березня 2020 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Попри тяжку хворобу серця (лікарі рекомендували заміну серцевого мітрального клапана), отримав вирок про 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Перебував під домашнім арештом, а після набуття чинності вироку (з 5 квітня 2023 року) — в ув’язненні. Його утримують в умовах, які сприяють загостренню хвороби.
- Ахтемов Асан, кримський журналіст, кореспондент і помічник редактора газети «Авдет». Затриманий 3 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Піддавався катуванням і психологічному тиску з боку співробітників ФСБ. Попри явну фальсифікацію «доказів», засуджений до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Джелял Наріман, кримський журналіст, працював на телеканалі «ATR», у газеті «Авдет». Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. Затриманий 4 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Попри явну фальсифікацію «доказів», засуджений до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Хилюк Дмитро, журналіст УНІАН, захоплений російськими військовими 3 березня 2022 року у батьківському обійсті в селі Козаровичі Вишгородського району Київської області. Жодних офіційних звинувачень йому не пред’явлено. Відповідно до розслідування «Репортерів без кордонів», станом на липень 2023 року його утримували в одному з виправних закладів Володимирської області РФ.
- Цигіпа Сергій, громадський діяч, журналіст із Нової Каховки, затриманий 12 березня 2022 року, за звинуваченням у шпіонажі рішенням окупаційного Сімферопольського «суду» 6 жовтня 2023 року отримав 13-річний термін ув’язнення. 14 лютого 2024 року апеляційний «суд» залишив у силі цей вирок.
- Данилович Ірина, кримська медична сестра, профспілкова і громадська активістка, громадянська журналістка «Кримського процесу». Викрадена в Коктебелі 29 квітня 2022 року; утримувалася в підвалі, була піддана катуванням і залякуванню. Обвинувачена у виготовленні й зберіганні саморобного вибухового пристрою. Отримала вирок про 7 років позбавлення волі. В ув’язненні стан її здоров’я сильно погіршився, вона втрачає слух, перенесла інсульт. Через відсутність медичного обслуговування оголошувала сухе голодування.
- Темер’янов Вілен, громадянський журналіст, згодом журналіст видання «Grani.ru», активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 серпня 2022 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». В умовах ув’язнення його піддавали примусовій психіатричній експертизі; крім того, в журналіста різко погіршився зір. Станом на квітень 2024 року вирок ще не винесено.
- Левченко Ірина, журналістка з Мелітополя, затримана 6 травня 2023 року разом із чоловіком Олександром. У чому її звинувачують і де утримують, достеменно невідомо.
- Рощина Вікторія, журналістка-фрілансерка, співпрацювала з «Українською правдою», «Громадським радіо», «Радіо Свобода». Перебувала в російському полоні двічі. Перший полон — 16–22 березня 2022 року, затримана в Бердянську. Вдруге Вікторія зникла 3 серпня 2023 року на окупованій території, звідки планувала вести репортажі. Росія визнала, що утримує українську журналістку Вікторію Рощину. Міністерство оборони РФ надіслало підтвердження її батькові, Володимиру Рощину.
- Левченко Георгій, адміністратор телеграм-каналу «РІА Мелітополь», заарештований ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року як «український терорист», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де утримують журналіста, наразі невідомо.
- Глуховська Анастасія, до повномасштабного вторгнення — журналістка видання «РІА Мелітополь», заарештована ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року, що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Але офіційно ФСБ затримання Анастасії не визнає. Де її утримують, невідомо.
- Суворова Яна, адміністраторка телеграм-каналу «Мелітополь — це Україна», заарештована ФСБ 20 серпня 2023 року, як «українська терористка», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де її утримують, невідомо.
- Османов Рустем, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.
- Азізов Азіз, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії «терористичною». Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.
- Осьмак Геннадій, журналіст із Генічеська, колишній головний редактор видання «Новий візит». 12 березня 2022 року заявив про припинення роботи в медіа. 7 березня 2024 року стало відомо про його затримання за «участь у незаконному військовому угрупованні» («популяризацію терористичного батальйону імені Номана Челебіджихана»). Йому загрожує 15 років ув’язнення.
Інформаційна служба НСЖУ повідомляє про двох журналістів, які потрапили в полон, перебуваючи у лавах Збройних сил України:
- Буткевич Максим, правозахисник, журналіст, засновник правозахисного центру Zmina і «Громадського радіо». З початком повномасштабної агресії мобілізувався, в червні 2022 року потрапив у полон. У березні 2023 року за сфальсифікованим звинуваченням у пораненні мирних жителів засуджений до 13 років позбавлення волі. 13 березня 2024 року касаційний суд залишив цей вирок у силі.
- Гуділін Олександр, журналіст маріупольського видання 0629.com. З початком повномасштабної війни мобілізувався до територіальної оборони й охороняв різні об’єкти в Маріуполі. 12 квітня 2022 року потрапив у полон. Донецька обласна організація НСЖУ наполягає на негайному звільненні Олександра.
Також після бойових зіткнень під Часовим Яром Донецької області не повернувся з бойового завдання співробітник «Українських новин» — командир механізованої роти, молодший лейтенант ЗСУ Олександр Петраковський. Як пише видання з посиланням на побратимів та рідних Олександра, в останній бій він пішов на чолі групи. Позицію зайняли швидко, але, на жаль, ненадовго. «В бліндаж прилетіла міна. Більше з нього ніхто не вийшов. Шукали поранених коптером. Наші двічі ходили забирати тіла, але безуспішно. Позиція нині під ворогом», — повідомили бойові побратими.
Небесні фотографи. Документалісти, натуралісти і комерційні фотографи, яких вбили росіяни на війні. Вічна пам’ять сміливим і талановитим фотографам, які загинули, документуючи російське вторгнення, або захищаючи свою країну зі зброєю в руках замість камери.
Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Віра Лабич
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар