У День журналіста Українська асоціація професійних фотографів вшановує пам’ять усіх загиблих у російсько-українській війні медійників, а також згадує про колег, які незаконно перебувають у ворожому полоні.
Починаючи з 2014 року на тимчасово окупованих територіях росіяни арештовують і викрадають українських медійників.
Станом на січень 2025 року щонайменше 31 працівник медіа перебуває в ув’язненні в РФ чи на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє Національна спілка журналістів.
«Росія продовжує грубо порушувати міжнародне гуманітарне право, незаконно утримуючи в полоні українських журналістів, — наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. — Це є воєнним злочином, за який агресор має понести покарання. Наші колеги перебувають у полоні виключно через свою професійну діяльність — вони виконували свій обов’язок, інформуючи світ про російську агресію проти України. Національна спілка журналістів України закликає міжнародну спільноту посилити тиск на Російську Федерацію задля негайного звільнення всіх полонених представників медіа. Кожен день у російському полоні — це день тортур і нелюдського поводження з нашими колегами. Принаймні одна українська журналістка — Вікторія Рощина — не пережила цих тортур і загинула в неволі».
Нагадаємо, 14 лютого 2025 року Росія передала з полону Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної, яке було позначене в документах як «невстановлена особа чоловічої статі» й містило єдину незрозумілу позначку: СПАС. Під час огляду виявилося, що деякі внутрішні органи були відсутні. Зокрема головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї. Начальник департаменту війни Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов під час брифінгу заявив, що через стан тіла і муміфікацію не вдалося встановити причини смерті журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні.
Інформаційна служба НСЖУ повідомляє про 31 цивільного журналіста, яких утримує в полоні РФ:
- Олексій Бессарабов, український журналіст і політичний аналітик, колишній військовослужбовець ВМС України. Жив у Севастополі, працював кореспондентом видання «Главред», співпрацював з аналітичним центром «Номос», був заступником головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Володимир Дудка, український військовий моряк, інженер з техніки безпеки, політичний аналітик, співпрацював з журналом «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Дмитро Штибликов, український журналіст, офіцер запасу ЗСУ, керівник міжнародних програм аналітичного центру «Номос», заступник головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. У травні 2017 року під примусом і погрозами щодо членів родини уклав досудову угоду, визнавши «вину». 16 листопада 2017 року засуджений до 5 років позбавлення волі з відбуванням у колонії суворого режиму. 8 листопада 2021 року, коли мав вийти на волю, заарештований за звинуваченням у «державній зраді» і залишений під вартою.
- Ернес Аметов, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. 16 вересня 2020 року був виправданий, але апеляційний суд 14 березня 2022 року скасував виправдальний вирок. 29 грудня 2022 року отримав вирок 11 років позбавлення волі.
- Марлен (Сулейман) Асанов, фотограф, популяризатор кримськотатарської культури і громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Через умови утримання й тривале перебування в штрафному ізоляторі часто хворіє.
- Тимур Ібрагімов, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Сейран Салієв, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 15 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Сервер Мустафаєв, правозахисник, один з організаторів і координаторів «Кримської солідарності», громадянський журналіст, проводив системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював у медіа політично вмотивовані судові процеси. Заарештований 21 травня 2018 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Подавав низку позовів про вилучення в нього Корану та особистих речей, відсутність адекватної медичної допомоги та інші порушення керівництва «виправних» установ.
- Руслан Сулейманов, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Рустем Шейхалієв, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму, передусім «судові» процеси. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Попри важкі хвороби (хронічний пієлонефрит, опущення правої нирки, варикозне розширення вен на ногах), отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Ремзі Бекіров, громадянський журналіст, кореспондент Grani.ru, висвітлював резонансні справи проти кримських татар в окупованому Криму. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Осман Аріфмеметов, письменник, переможець літературних конкурсів, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси, допомагав робити передачі в СІЗО для несправедливо засуджених кримських татар. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Отримав вирок про 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Владислав Єсипенко, журналіст проєкту «Крим.Реалії» «Радіо Свобода». Заарештований 10 березня 2021 року після того, як напередодні знімав покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку в Сімферополі; впродовж місяця родичі не знали, що з ним. Його звинуватили спочатку в шпигунстві, а згодом — у збереженні та перевезенні вибухового пристрою. Владислава катували електрострумом і погрожували убивством. Його засуджено до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Справа Владислава Єсипенка, по суті, стала «методичкою» для фабрикування справ проти інших журналістів. Лауреат Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка 2022 року.
- Амет Сулейманов, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 12 березня 2020 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Попри тяжку хворобу серця (лікарі рекомендували заміну серцевого мітрального клапана), отримав вирок про 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Перебував під домашнім арештом, а після набуття чинності вироку (з 5 квітня 2023 року) — в ув’язненні. Його утримують в умовах, які сприяють загостренню хвороби.
- Асан Ахтемов, кримський журналіст, кореспондент і помічник редактора газети «Авдет». Затриманий 3 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Піддавався катуванням і психологічному тиску з боку співробітників ФСБ. Попри явну фальсифікацію доказів, засуджений до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Наріман Джелял, кримський журналіст, працював на телеканалі «ATR», у газеті «Авдет». Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. Затриманий 4 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Попри явну фальсифікацію доказів, засуджений до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Дмитро Хилюк, журналіст УНІАН, захоплений російськими військовими 3 березня 2022 року у батьківському обійсті в селі Козаровичі Вишгородського району Київської області. Жодних офіційних звинувачень йому не пред’явлено. Відповідно до розслідування «Репортерів без кордонів», станом на липень 2023 року його утримували в одному з виправних закладів Володимирської області РФ.
- Євген Ільченко, адміністратор мелітопольського телеграм-каналу «Милый тополь», затриманий 10 липня 2022 року, вивезений у Росію.
- Сергій Цигіпа, громадський діяч, журналіст із Нової Каховки, затриманий 12 березня 2022 року, за звинуваченням у шпіонажі рішенням окупаційного Сімферопольського суду 6 жовтня 2023 року отримав 13-річний термін ув’язнення. 14 лютого 2024 року окупаційний апеляційний суд залишив у силі цей вирок.
- Ірина Данилович, кримська медична сестра, профспілкова і громадська активістка, громадянська журналістка «Кримського процесу». Викрадена в Коктебелі 29 квітня 2022 року; утримувалася в підвалі, була піддана катуванням і залякуванню. Обвинувачена у виготовленні й зберіганні саморобного вибухового пристрою. Отримала вирок про 7 років позбавлення волі. В ув’язненні стан її здоров’я сильно погіршився, вона втрачає слух, перенесла інсульт. Через відсутність медичного обслуговування оголошувала сухе голодування.
- Вілен Темер’янов, громадянський журналіст, згодом журналіст видання Grani.ru, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 серпня 2022 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. В умовах ув’язнення його піддавали примусовій психіатричній експертизі; крім того, в журналіста різко погіршився зір. Станом на квітень 2024 року вирок ще не винесено.
- Ірина Левченко, журналістка з Мелітополя, затримана 6 травня 2023 року разом із чоловіком Олександром. У чому її звинувачують і де утримують, достеменно невідомо.
- Владислав Гешон, адміністратор чату «Мелітополь — це Україна», затриманий 1 серпня 2023 року. Про його затримання родичам повідомили через два з половиною місяці.
- Георгій Левченко, адміністратор телеграм-каналу «РІА Мелітополь», заарештований ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року як «український терорист», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де утримують журналіста наразі невідомо.
- Анастасія Глуховська, до повномасштабного вторгнення — журналістка видання «РІА Мелітополь», заарештована ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року, що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Але офіційно ФСБ затримання Анастасії не визнає. Де її утримують невідомо.
- Яна Суворова, адміністраторка телеграм-каналу «Мелітополь — це Україна», заарештована ФСБ 20 серпня 2023 року, як «українська терористка», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де її утримують невідомо.
- Рустем Османов, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.
- Азіз Азізов, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі у мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.
- Геннадій Осьмак, журналіст із Генічеська, колишній головний редактор видання «Новий візит». 12 березня 2022 року заявив про припинення роботи в медіа. 7 березня 2024 року стало відомо про його затримання за «участь у незаконному військовому угрупованні» («популяризацію терористичного батальйону імені Номана Челебіджихана»). Йому загрожує 15 років ув’язнення.
- Марк Каліуш, адміністратор телеграм-каналу «Мелітополь — це Україна». Затриманий російськими окупантами 1 серпня 2023 року в Мелітополі. Разом з іншими адміністраторами його звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами. Де його утримують невідомо.
- Максим Рупчов, адміністратор телеграм-каналу «Мелітополь — це Україна». Затриманий російськими окупантами 1 серпня 2023 року в Мелітополі. Разом з іншими адміністраторами його звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами. Де його утримують невідомо.
Інформаційна служба НСЖУ повідомляє про двох журналістів, які потрапили в полон, перебуваючи у лавах Збройних сил України:
- Олександр Гуділін, журналіст маріупольського видання 0629.com. З початком повномасштабної війни мобілізувався до територіальної оборони й охороняв різні об’єкти в Маріуполі. 12 квітня 2022 року потрапив у полон. Донецька обласна організація НСЖУ наполягає на негайному звільненні Олександра.
- Василь Філімон, телеоператор Миколаївської філії Суспільного Мовлення, був призваний до лав Збройних сил України. 15 травня 2022 року потрапив у полон до військових окупаційних сил РФ під час виконання бойового завдання в Донецькій області.
- Максим Буткевич, правозахисник, журналіст, засновник правозахисного центру Zmina і «Громадського радіо». З початком повномасштабної агресії мобілізувався, в червні 2022 року потрапив у полон. У березні 2023 року за сфальсифікованим звинуваченням у пораненні мирних жителів засуджений до 13 років позбавлення волі. 13 березня 2024 року касаційний суд залишив цей вирок у силі. 18 жовтня 2024 року Максима повернули з полону.
Станом на 29 травня 2025 року від початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України окупанти вбили щонайменше 123 медійників. За верифікованими даними НСЖУ та Міжнародної федерації журналістів, серед загиблих — 17 медійників і медійниць, які виконували професійні обов’язки; 10 медійників і медійниць — цивільних жертв; 96 представників і представниць медіа, які мобілізувалися для захисту України у лавах Сил оборони України.
Цивільні медійники, які загинули під час виконання професійних обов’язків
- Ігор Гуденко, український фотограф, відеоблогер, зник у Харкові 26 лютого 2022 року під час обстрілу, його тіло знайдено 27 лютого 2022 року. Відповідно до висновку лікарів, його смерть не є насильницькою.
- Євгеній Сакун, український фотокореспондент видання «LIVE» та кореспондент EFE, загинув у результаті ракетного обстрілу Київської телевежі 1 березня 2022 року.
- Брент Ентоні Рено, американський журналіст, колишній кореспондент The New York Times, репортер Time, документаліст, лауреат Премії Пібоді (Peabody Awards), застрелений російськими солдатами на блокпосту в Ірпені 13 березня 2022 року.
- Максим Левін, український фотожурналіст, кореспондент LB.ua та інших видань, зник безвісти 13 березня 2022 року, знайдений мертвим біля с. Гута-Межигірська Київської області 1 квітня 2022 року. Розслідування «Репортерів без кордонів» показало, що його катували і стратили.
- П’єр Закжевські, ірландський фотожурналіст Fox News, загинув 14 березня 2022 року разом з Олександрою Кувшиновою, коли їхній автомобіль потрапив під обстріл у с. Горенка Київської області.
- Олександра Кувшинова, українська журналістка, фіксерка, продюсерка Fox News, загинула 14 березня 2022 року разом із П’єром Закжевські, коли їхній автомобіль потрапив під обстріл у с. Горенка Київської області.
- Мантас Кведаравічюс, литовський режисер і документаліст, убитий 2 квітня 2022 року під час спроби покинути місто Маріуполь, життя якого він документував упродовж багатьох років.
- Євген Баль, український журналіст, письменник, ветеран радянського підводного флоту, волонтер. Помер 2 квітня 2022 року після катувань від російських військових у Маріуполі.
- Роман Нежиборець, український медійник, відеоінженер чернігівського каналу «Дитинець», убитий в с. Ягідне біля Чернігова на початку квітня 2022 року.
- Зореслав Замойський, український журналіст видань «Громада Приірпіння» та «Інформаційний портал». Його тіло з ознаками насильницької смерті знайшли 13 квітня 2022 року в Бучі Київської області.
- Фредерік Леклерк-Імхофф, французький журналіст телеканалу BFMTV, загинув від осколкового поранення 30 травня 2022 року внаслідок російського обстрілу, коли висвітлював евакуацію мирного населення із м. Сіверськодонецьк (Луганщина).
- Богдан Бітік, український фрілансер, загинув 26 квітня 2023 року від російської кулі біля Антонівського мосту в Херсоні, допомагаючи в роботі італійському журналістові Коррадо Зуніно.
- Арман Солдін, французький відеожурналіст AFP, загинув 9 травня 2023 року під ракетним обстрілом поблизу Часового Яру Донецької області під час підготовки телесюжету.
- Вікторія Амеліна, українська письменниця, документаторка воєнних злочинів, померла 1 липня 2023 року внаслідок поранень, отриманих під час ракетного обстрілу росіянами середмістя Краматорська 27 червня 2023 року.
- Володимир Миронюк, український і американський фотожурналіст-фрілансер, загинув знімаючи фоторепортаж 25 вересня 2023 року на Донбасі поблизу Курдюмівки.
- Раян Еванс, британець, радник з безпеки агентства Reuters, працював у складі команди, яка висвітлювала воєнні дії на Донеччині, загинув 24 серпня 2024 року внаслідок російського ракетного обстрілу готелю «Сапфір» у Краматорську.
- Вікторія Рощина, журналістка Hromadske та позаштатна авторка «Української правди», зникла 3 серпня 2023 року під час поїздки на окуповані території для підготовки матеріалів про життя місцевого населення. У квітні 2024 року російська влада визнала, що журналістку затримано. Велися перемовини про її обмін. Загинула 19 вересня 2024 року під час етапування з Таганрога в Москву.
Журналісти, які загинули не під час виконання професійних обов’язків
- Ділєрбек Шакіров, український журналіст інформаційного щотижневика «Навколо тебе», член Благодійного фонду «Дім надії», розстріляний з автоматичної зброї 26 лютого в Зеленівці Херсонської області.
- Павло Лі, український актор, ведучий телеканалу «Дом», волонтер, застрелений 6 березня 2022 року в Ірпені Київської області російськими військовими.
- Віктор Дєдов, український оператор телеканалу «Сігма», загинув 11 березня 2022 року в Маріуполі внаслідок обстрілу будинку.
- Оксана Гайдар («Руда Пані»), українська журналістка, блогерка, загинула під час обстрілу російською артилерією села Шевченкове Броварського району на Київщині між 11 і 12 березня 2022 року.
- Лілія Гумянова, українська журналістка, викладачка журналістики та завідувачка художнього відділу Лівобережного районного будинку дитячої та юнацької творчості, загинула 19 березня 2022 року внаслідок російських обстрілів Маріуполя.
- Наталя Харакоз, українська журналістка, письменниця грецькою та російською мовами, загинула внаслідок російських бомбардувань Маріуполя 29 березня 2022 року.
- Валерія Глодан, випускниця факультету журналістики Одеського національного університету ім. Мечникова, перебувала в декретній відпустці, загинула разом із матір’ю і 3-місячною донькою 23 квітня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу Одеси.
- Віра Гирич, українська журналістка, продюсерка «Радіо Свобода», загинула внаслідок російського обстрілу Києва 28 квітня 2022 року.
- Володимир Даценко, український громадський діяч, волонтер, військовослужбовець «Айдару», журналіст видання «Дорожній контроль Вінниця», загинув 14 липня 2022 року під час ракетного обстрілу Вінниці.
- Тетяна Кулик, журналістка Укрінформу, загинула разом із чоловіком 26 лютого 2025 року внаслідок дронової атаки на її будинок в с. Крюківщина під Києвом.
Журналісти, які загинули під час військової служби
- Сергій Пущенко, український художник, культуролог, журналіст, військовослужбовець, загинув 2 березня 2022 року в бою в м. Васильків Київської області разом із побратимами з тероборони.
- Віктор Дудар, український військовий журналіст, боєць 80-ї десантно-штурмової бригади, загинув 6 березня 2022 року під час оборони міста Миколаїв.
- Олександр Литкін, український журналіст «КNК Медіа», загинув 13 березня 2022 року в населеному пункті Романівка біля Ірпеня Київської області внаслідок російського обстрілу.
- Олексій Чернишев, український фотожурналіст, фронтовий фотокор, співпрацював з агенціями Reuters та AFP, у 2017–2018 роках та з лютого 2022 року — військовослужбовець. Зник безвісти 13 березня 2022 року разом зі своїм другом, фотожурналістом Максимом Левіним. Знайдений мертвим біля с. Гута-Межигірська Київської області 1 квітня 2022 року. Розслідування показало, що його стратили.
- Олег Якунін, український журналіст, редактор запорізького сайту misto.zp.ua, військовослужбовець, загинув 18 березня 2022 року.
- Олександр Коцуконь, український журналіст, працівник військової пресслужби, боєць полку «Азов», студент кафедри журналістики, реклами та PR-технологій Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, загинув 22 березня 2022 року під час оборони Маріуполя.
- Юрій Олійник, український оператор і фотограф «24 каналу», військовослужбовець, загинув 23 березня 2022 року у боях біля Попасної Луганської області.
- Сергій Заїковський, український історик, перекладач, публіцист, військовослужбовець Збройних сил України, загинув 24 березня 2022 року під Києвом.
- Денис Котенко, український журналіст, співробітник пресслужби Міністерства у справах ветеранів, загинув 24 березня 2022 року у бою з російськими окупантами під Києвом.
- Максим Мединський, український журналіст, працівник пресслужби Міністерства інфраструктури України, лейтенант Збройних сил України, загинув 29 квітня 2022 року біля Харкова внаслідок артилерійського обстрілу окупантів.
- Олександр Махов, український журналіст телеканалів «Україна», «Україна24», «Дом», ветеран війни на Донбасі, військовослужбовець, загинув у бою поблизу Ізюма Харківської області 4 травня 2022 року.
- Євген Старинець, український медійник, менеджер телерадіокомпанії Суспільне Черкаси, фундатор Суспільного Мовлення на Черкащині, загинув 30 квітня 2022 року у бою за Попасну.
- Костянтин Кіц, український фотограф, відеооператор луцького каналу «Аверс», боєць Збройних сил України, загинув на Донеччині 17 травня 2022 року внаслідок артилерійського обстрілу.
- Роман Жук, український фотограф, відеограф із Мукачева, один із засновників волонтерського проєкту Chysto.de, військовослужбовець Збройних сил України, загинув 26 травня 2022 року.
- Віталій Дерех, український журналіст, кореспондент тернопільських видань, молодший сержант, командир протитанкового відділення 1 ОБрСпп ім. Івана Богуна ЗСУ, загинув 28 травня 2022 року біля м. Попасна Луганської області внаслідок авіаційного удару.
- Олексій Чубашев, український журналіст, воєнний кореспондент, автор та ведучий програми для військових «Рекрут.UA», екскерівник радіо «Армія FM», загинув на фронті 10 червня 2022 року під час оборони Сіверськодонецька.
- Абдулкарім (Карім) Гуламов, український журналіст, телеведучий каналу «М2», військовослужбовець, загинув 17 липня 2022 року, ймовірно, під обстрілом.
- Микола Рачок, український журналіст, автор матеріалів та редактор новин видання InfoCar, загинув 21 липня 2022 року в бою з вагнерівцями.
- Олексій Юрченко, український журналіст, оператор телеканалу «Прямий», військовослужбовець ЗСУ, загинув 8 вересня 2022 року під час звільнення Балаклії Харківської області.
- Олег Шемчук, український журналіст-розслідувач із Запоріжжя, кулеметник 53 ОМБр ЗСУ, загинув 15 вересня 2022 року на бахмутському напрямку внаслідок уламкових поранень. Тіло вдалося забрати з поля бою і провести ДНК-експертизу з великим запізненням. Похований 4 квітня 2024 року.
- Дмитро Шиповський, український теле- і кінооператор, в останні роки співпрацював із «Приват ТБ: Харків» й телеканалом «Аль Джазіра», військовослужбовець ЗСУ, загинув 21 вересня 2022 року під мінометним обстрілом російських окупантів поблизу села Дружба Донецької області.
- Юрій Лелявський, український журналіст, телевізійник, капітан ЗСУ, начальник служби зв’язків з громадськістю 80-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗСУ, загинув 28 вересня 2022 року в бою з російськими окупантами.
- Сергій Силкін, український медійник, колишній звукорежисер Суспільне Івано-Франківськ, боєць 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади, загинув 17 жовтня 2022 року в бою поблизу Бахмута Донецької області.
- Василь Яворський, режисер телеканалів «Перший Західний» і «Еспресо», військовослужбовець 103-ї окремої бригади Сил ТРО ЗСУ, загинув 21 жовтня 2022 року в результаті артилерійського обстрілу.
- Андрій Загоруйко, журналіст і режисер телеканалу «Київ», військовослужбовець ЗСУ, загинув 3 листопада 2022 року в селищі Спірне під Бахмутом внаслідок мінометно-артилерійського обстрілу.
- Владислав Дзіковський, системний адміністратор видання «Детектор медіа», військовослужбовець, старший кулеметник бронеавтомобіля, зник безвісти між Кремінною і Серебрянкою 13 грудня 2022 року. На початку квітня 2023 року стало відомо, що він загинув.
- Антон Коломієць, телевізійник із Херсона, військовослужбовець ЗСУ, загинув 20 грудня 2022 року під Бахмутом унаслідок артилерійського обстрілу.
- Олександр Кузенков, український військовий, випускник факультету журналістики Київського університету ім. Бориса Грінченка, автор книжки «Останні посмішки Іловайська», загинув 20 грудня 2022 року в бою під Бахмутом.
- Євген Гулевич, львівський журналіст, культуролог, керівник Центру гуманітарних досліджень ЛНУ ім. І.Франка, боєць Десантно-штурмових військ ЗСУ, загинув 31 грудня 2022 року під Бахмутом.
- Ігор Терьохін, одеський журналіст (працював у ТРК РІАК та в команді «Глас Медіагрупа»), письменник, ресторатор, боєць 126 бригади ЗСУ, загинув 23 січня 2023 року на Херсонщині.
- Дмитро Кудрявцев, український військовий, колишній редактор стрічки новин сайту «Факти ICTV», загинув під час ракетного обстрілу 25 січня 2023 року поблизу с. Водяне під Донецьком.
- Павло Тимошенко, оператор черкаського корпункту телеканалу «Інтер», військовослужбовець територіальної оборони, загинув 5 лютого 2023 року під Вугледаром.
- Сергій Клименко, працівник технічної служби Суспільне Херсон, український військовий, загинув 5 лютого 2023 року в бою у Мар’їнці Донецької області.
- Олексій Борис, журналіст «Юридичної газети», боєць 58-ї бригади, загинув 9 лютого 2023 року.
- Олексій Ольховик, оператор Суспільного, український військовий, загинув унаслідок смертельного поранення, ймовірно, під час стрілецького бою 13 березня 2023 року.
- Ярослав Шапочка, київський журналіст, кореспондент «Фактів», документаліст, боєць 207 батальйону 241-ї бригади ТрО ЗСУ, зник безвісти 21 березня 2023 року під час штурму ворожих позицій під Бахмутом. 11 лютого 2025 року було повідомлено, що експертиза ДНК підтвердила його загибель.
- Олександр Цахнів, журналіст-розслідувач інформаційного агентства «Вчасно» з Покровська Донецької області, військовослужбовець ЗСУ, загинув 25 березня 2023 року під час обстрілу на бахмутському напрямку.
- Андрій Бойко, колишній оператор ТРК «Вежа», співзасновник креативної агенції «ЯНҐ.agency», командир стрілецького взводу 102 ОБр ім. Дмитра Вітовського, загинув 6 квітня 2023 року під час обстрілу поблизу Гуляйполя Запорізької області.
- Дмитро Сірик, радіоведучий Суспільного, стрілець-снайпер механізованого батальйону, загинув 20 квітня 2023 року під час артобстрілу поблизу Авдіївки Донецької області.
- Олександр Бондаренко, журналіст «BBC Україна», «ТРК Україна», комунікаційник, військовослужбовець ЗСУ, загинув у квітні 2023 року в бою під Кремінною Луганської області.
- Володимир Мукан, журналіст «Газети по-українськи», журналу «Країна» та інтернет-порталу Gazeta.ua. Молодший сержант ЗСУ, загинув 29 квітня 2023 року під час виконання бойового завдання під Бахмутом Донецької області.
- Денис Кривий, фотограф-натураліст, автор численних публікацій світлин у медіа, військовослужбовець Сил спеціальних операцій, загнув 11 травня 2023 року в боях за Бахмут.
- Іван Кузьмінський, дослідник давньої української музики, кандидат наук, режисер дитячого телеканалу «Малятко TV», військовослужбовець, загинув 17 травня 2023 року в бою поблизу населеного пункту Діброва на Луганщині.
- Євген Осієвський, журналіст, автор видань «Куншт» і «Спільне», військовослужбовець, загинув 22 травня 2023 року в бою під Бахмутом.
- Віктор Петров, перший головний редактор інтернет-видання «Сихів Медіа», військовослужбовець, загинув 29 травня 2023 року в боях на бахмутському напрямку.
- Петро Цурукін, журналіст-телевізійник, головний редактор проєкту «Один за всіх» телеканалу СТБ, ведучий телеканалу Kyiv Live, військовослужбовець ЗСУ, зник безвісти 4 червня 2023 року, його смерть підтверджено й офіційно повідомлено про це 18 березня 2024 року.
- Роман Чорномаз, фотограф і журналіст з Умані Черкаської області, снайпер батальйону «Свобода» Національної гвардії України, загинув 13 червня 2023 року в бою на бахмутському напрямку.
- Іван Шульга, звукорежисер телеканалу «СТБ», музикант, військовослужбовець 241 бригади ЗСУ, загинув 14 червня 2023 року поблизу с. Закітне Краматорського району Донецької області.
- Антон Клітний, журналіст інформаційного порталу «Стопкор», засновник інформаційного агентства «25.інфо», громадський діяч, військовослужбовець ЗСУ, загинув 25 червня 2023 року від осколкового поранення в бою під Оріховом.
- Максим Шварцман , фотокореспондент чернівецького медіаагентства «АСС», солдат Чернівецької територіальної оборони, загинув на бахмутському напрямку під час наступального бою 15 липня 2023 року.
- Костянтин Гнітецький , телеоператор Суспільного з Рівного, воїн Сил оборони України, загинув унаслідок мінометного обстрілу 16 липня 2023 року поблизу Діброви на Луганщині.
- Дмитро Рибаков, економічний оглядач, журналіст телеканалу «Тоніс», автор публікацій на LB.ua, редактор і журналіст у Forbes Ukraine, Chas News, кандидат історичних наук, командир взводу в 47-й механізованій бригаді «Магура», загинув під час наступального бою 17 липня 2023 року на мелітопольському напрямку.
- Ігор Захаров, телеоператор, працював на телеканалах «Україна» і «1+1», з початком війни долучився до Національної гвардії України, зник безвісти 1 серпня 2023 року поблизу Ямполя Донецької області. Після підтвердження його загибелі та ідентифікації тіла похований 19 вересня 2024 року.
- Дмитро Сінченко, журналіст, блогер із Кропивницького, автор видань «Тиждень», «Радіо Свобода» та інших, громадський активіст, військовослужбовець Української добровольчої армії, зник безвісти наприкінці серпня 2023 року, на початку березня 2024 року експертиза ДНК підтвердила його загибель.
- Андрій Кришталь, головний редактор львівської газети «Самооборона», військовослужбовець 103-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ. Після тяжкого поранення проходив лікування. Помер 27 вересня 2023 року.
- Тарас Давидюк, засновник і головний редактор видання «Горинь.інфо» з Рівненщини, воїн ЗСУ, загинув 3 листопада 2023 року на околиці Роботиного Запорізької області внаслідок атаки ворожого ударного дрона.
- Дмитро Яременко, уродженець Маріуполя, студент II курсу спеціальності «Журналістика» Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, у серпні 2023 року добровільно вступив до Сил оборони України, служив у 12-й бригаді спецпризначення «Азов» імені Дмитра Вишневецького НГУ, загинув унаслідок мінометного обстрілу на сіверськодонецькому напрямку 13 листопада 2023 року.
- Олександр Попов, колишній оператор Суспільне Миколаїв, військовослужбовець 95-ї окремої десантно-штурмової бригади, загинув 22 листопада 2023 року, захищаючи Куп’янськ Харківської області.
- Олексій Андреєв, колишній оператор маріупольських ТБ7 і ТБ «Сигма», колишній працівник «Азовсталі», з початку повномасштабної війни — військовослужбовець Сил оборони України, зник безвісти 29 листопада 2023 року в селі Богданівка Бахмутського району, після ідентифікації тіла похований у Чернівцях 2 листопада 2024 року.
- Денис Яцюк, український військовий, колишній оператор дніпропетровського «51 каналу», член Національної спілки журналістів України, загинув 14 грудня 2023 року під Авдіївкою на Донеччині.
- Роман Ряжських, український журналіст, копірайтер, військовослужбовець ЗСУ, тяжко поранений під час артобстрілу поблизу Мар’їнки на Донеччині 4 січня 2024 року, помер у Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. І. І. Мечникова 6 січня 2024 року.
- Максим Кривцов, український поет родом із Рівного, медійник, молодший сержант Збройних сил України, загинув 7 січня 2024 року.
- Володимир Петренко, журналіст і бібліотекар із Малина Житомирської області, військовослужбовець Збройних сил України, загинув унаслідок мінометного обстрілу 22 лютого 2024 року поблизу села Синьківка на Харківщині.
- Антон Яковенко, режисер монтажу телеканалу XSport родом з Кіровоградщини, мінометник 72-ї окремої бригади імені Чорних Запорожців, загинув 26 лютого 2024 року під Вугледаром.
- Олесь Самчук, випускник навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка родом з Рівненщини, мобілізувався в ЗСУ одразу після випуску у 2023 році, загинув під час виконання бойового завдання 11 березня 2024 року поблизу Кремінної.
- Микола Оранський, інженер ТЖК на Громадському, військовослужбовець ЗСУ, загинув під час виконання бойового завдання 22 березня 2024 року поблизу Роботиного Запорізької області.
- Андрій Топчій, журналіст видання «Факти», учасник АТО/ООС і повномасштабної війни, бойовий медик, загинув 20 квітня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу Роботиного Запорізької області.
- Алла Пушкарук, журналістка видань «Український тиждень», «Читомо», журналістка і фотографка Українського добровольчого корпусу, згодом мінометниця. Родом із Волині. Загинула 25 квітня 2024 року на Донеччині внаслідок ракетного обстрілу.
- Юрій Сілюк, телеоператор Волинського телебачення, а згодом — Hromadske.Volyn (Луцьк), військовослужбовець тероборони. Загинув 26 квітня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу Архангельського на Донеччині.
- Олександр Машлай, колишній головний редактор видання «Правий Поступ», військовослужбовець ЗСУ, загинув 7 травня 2024 року під час виконання бойового завдання на авдіївському напрямку.
- Ірина Цибух, українська журналістка родом зі Львова, менеджерка проєктів Суспільного, парамедикиня «Госпітальєрів», загинула 29 травня 2024 року під час ротації на Харківському напрямку. 26 лютого 2025 року їй надано звання Героя України (посмертно).
- Арсен Федосенко, фотограф медіацентру Управління стратегічних комунікацій ЗСУ, капітан ЗСУ, фотографував воєнні злочини, загинув 10 червня 2024 року на Харківщині внаслідок влучання КАБа.
- Олексій Сапуга, фотограф-орнітолог із Миколаєва, військовослужбовець ЗСУ, загинув на Донеччині 30 липня 2024 року.
- Володимир Чернишов, колишній оператор низки телеканалів на Кіровоградщині, військовослужбовець ЗСУ, загинув 4 серпня 2024 року в Мирнограді внаслідок мінно-вибухової травми.
- Андрій Бучак, колишній працівник луганської рекламно-інформаційної газети «Кур’єр», з 2014 року в ЗСУ, вважався зниклим безвісти з 13 серпня 2024 року. 24 листопада 2024 року було повідомлено про його загибель.
- Богдан Затула, харківський журналіст видання «Новини.LIVE», мобілізований 31 липня 2024 року, загинув під час обстрілу навчального центру 26 серпня 2024 року.
- Олег Сарело, режисер монтажу медіапроєкту «Реальна історія», військовослужбовець 72-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, загинув під час мінометного обстрілу поблизу Водяного у Волноваському районі на Донеччині 27 серпня 2024 року.
- Павло Пархоменко, оператор ТК «Прямий», військовослужбовець ЗСУ — доброволець, загинув на курахівському напрямку 5 вересня 2024 року.
- Павло Присяжнюк, дизайнер Burda Media Ukraine, військовослужбовець ЗСУ — доброволець, загинув під Покровськом 9 вересня 2024 року.
- Станіслав Житницький, лінійний продюсер «СТБ» та «Нового каналу», молодший сержант окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького, загинув під час виконання бойового завдання в Курській області РФ 24 вересня 2024 року.
- Богдан Маркевич, викладач факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, військовий медик, загинув унаслідок обстрілу клінічної лікарні святого Пантелеймона у Сумах 28 вересня 2024 року.
- Дмитро Богуславський, голова Журналістського фонду НСЖУ, багаторічний працівник пресслужби ДСНС, офіцер ЗСУ, загинув 15 листопада 2024 року на південному фронті.
- Мирослав Кулик (Герасимович), поет, кіносценарист, журналіст родом із Луцька, військовослужбовець ДШВ ЗСУ, загинув на авдіївському напрямку 25 листопада 2024 року.
- Андрій Андросович, відеооператор телеканалу «Телебачення Громади» в Южненській громаді Одеської області, військовослужбовець ЗСУ, оператор відділення безпілотних авіаційних комплексів, помер 18 грудня 2024 року внаслідок тяжкого поранення під час виконання бойового завдання в Сумській області.
- Антон Вовк, старший музичний редактор «Starlight Production», молодший сержант ЗСУ, служив у 95-й окремій десантно-штурмовій бригаді під час боїв на Курщині. Загинув 28 грудня 2024 року виконуючи бойове завдання.
- Руслан Ганущак, фотограф, воєнкор, працівник пресслужби «Азова», згодом телеоператор ТСН, під час повномасштабної війни — боєць 92-ї механізованої бригади ЗСУ. Загинув 11 січня 2025 року на Курщині.
- Юрій Кірпік, виконавчий продюсер проєктів Starlight Media: «Зважені та щасливі», «Танцюють всі!», «Будиночок на щастя» та інших. З перших днів війни долучився до ЗСУ, служив у складі 711-ї окремої бригади розмінування Державної спеціальної служби транспорту, майор. Загинув під час виконання бойового завдання на Харківщині. Про загибель стало відомо 13 березня 2025 року.
- Артур Шибалов, родом із Донбасу, колишній оператор і монтажер телеканалу PTV UA з Полтави, військовослужбовець десантно-штурмових військ, загинув при виконанні бойового завдання на Курщині 13 березня 2025 року.
- Кирило Полікевич, відеограф Суспільне Дніпро, гранатометник мотопіхотного батальйону 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, загинув 16 березня 2025 року неподалік Преображенки Покровського району Донецької області.
- Дмитро Бєндіков, випусковий редактор TSN.ua і військовослужбовець Третьої окремої штурмової бригади, родом із Сіверськодонецька, загинув 18 березня 2025 року під час виконання бойового завдання на Луганщині.
- Богдан Лисенко, журналіст із Житомира, дописував у видання «Факти», «КП в Україні», «Субота», «Ехо», офіцер ЗСУ, загинув під час обстрілу на запорізькому напрямку 13 квітня 2025 року.
- Володимир Коцур, спортивний журналіст родом із Рівненщини, працював у виданнях «Спорт-Експрес в Україні», «Український футбол» та «Команда», з 2022 року — в ЗСУ. Про загибель стало відомо 29 квітня 2025 року.
- В’ячеслав Кобржицький, коментатор автоперегонів телекомпанії Setanta Sports, військовослужбовець ЗСУ, загинув під час виконання бойового завдання на Донеччині. Про загибель стало відомо 1 травня 2025 року.
- Василь Довбуш, колишній монтажер та відеодизайнер ТРК «Люкс», військовослужбовець ЗСУ, загинув 6 травня 2025 року під час виконання бойового завдання на Сумщині.
- Максим Неліпа, телеведучий і актор, учасник «Дизель Шоу», військовослужбовець Сил оборони України, загинув 12 травня 2025 року під час виконання бойового завдання.
- Петро Черних, журналіст інформагенції УНІАН, працівник пресслужби компанії «Енергоатом», видання Mind.ua, волонтер, у 2022-му добровільно долучився до лав 112-ї бригади Сил територіальної оборони ЗСУ. Унаслідок контузій у Петра розвинулася тяжка хвороба, через яку 27 травня 2025 року він помер.
Вічна пам’ять сміливим і талановитим медійникам, які загинули, документуючи російське вторгнення, або захищаючи свою країну зі зброєю в руках замість камери.
Небесні фотографи. Документалісти, натуралісти і комерційні фотографи, яких вбили росіяни на війні.
Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Віра Лабич
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар