6 червня в Україні відзначають День журналіста — професійне свято медійників, яке цього року затьмарили трагічні події. Унаслідок масованої російської атаки постраждали представники пресслужби ДСНС Києва, зокрема фотограф, пресофіцер і член Української асоціації професійних фотографів Павло Петров, який одним із перших прибув на місце обстрілу разом із рятувальниками. Під час ліквідації наслідків російської атаки через повторний удар загинули троє вогнеборців, ще 18 рятувальників зазнали поранень.

Фото Антона Штуки 

Свято з болем

День журналіста був започаткований 1994 року указом президента Леоніда Кравчука. Датою обрано 6 червня — саме в цей день 1992 року Спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів. В умовах повномасштабної війни це свято набуло особливого змісту, адже Росія цілеспрямовано вбиває й переслідує українських журналістів.

Фото Сергія Нужненка для «Радіо Свобода» 

Масована атака по всій Україні

У ніч на 6 червня російська армія здійснила масовану комбіновану атаку по території України з використанням ударних дронів, крилатих і балістичних ракет. Повідомляється про вибухи у Києві, Чернігові, Луцьку, Тернополі, Житомирі, а також у низці інших регіонів.

У Луцьку, Волинська область, внаслідок російського удару поранені п’ятеро людей. Ще серйозніші наслідки зафіксовано в Тернополі, де внаслідок атаки кількість постраждалих зросла до десяти осіб.

Фото Сергія Нужненка для «Радіо Свобода» 

Обстріли в День журналіста

Найбільш руйнівний удар росіяни завдали по Києву. Окупаційні війська атакували столицю дронами-камікадзе та ракетами, вразивши житлові й інфраструктурні об’єкти. Найбільше постраждав Солом’янський район, де внаслідок повторного удару під час ліквідації наслідків загинули троє рятувальників.

«Рятувальники працювали на ліквідації наслідків повітряної атаки росіян на об’єкті цивільної інфраструктури у Солом’янському районі. Під час виконання робіт стався повторний обстріл. Постраждало 13 рятувальників. Троє з них загинуло», розповіли у пресслужбі ДСНС України.

Серед поранених — речник ДСНС Києва Павло Петров та пресофіцерка Інна Жельчик.

«Павло зараз на операції. Його розбиті телефон і фотоапарат зараз у мене, такий ось сумний День журналіста. У найтяжчому стані двоє людей — Інна Жельчик та водій пресслужби», — зазначила Світлана Водолага, керівниця пресслужби ДСНС України.

Ціна професії

У ДСНС Києва зазначили, що ще напередодні планували зовсім інший допис до Дня журналіста, але все змінила трагедія вранці 6 червня. У повідомленні йдеться: 

«Цей допис з нагоди Дня журналіста ще вчора ми підготували інакшим. Тоді ми ще не знали, що вранці 6 червня отримаємо страшне повідомлення про загибель вогнеборців київського гарнізону, а наші пресофіцери стануть свідками цього бездушного злочину ціною власного здоров’я».

Фото Антона Штуки 

У своїй заяві Головне управління ДСНС України у місті Києві згадало про травмованих сьогодні пресофіцерів ДСНС Києва Павла Петрова та Інну Жельчик: 

«У день, коли Україна вшановує героїзм журналістів, за життя нашої Інни борються лікарі, а Паша з травмами різного ступеня у лікарні. Така ціна правди, яку ми показуємо світові про злочини російської федерації. Це ціна перших кадрів після ракетних обстрілів будинків і першої миті болю від втрат, які несе ця неспровокована агресія. Сьогодні ми найбільше потребуємо підтримки й молитви за здоров'я наших колег — відважних медійників, на чиї життя цинічно полює ворог. Тож найкращими словами з нагоди Дня журналіста стануть побажання для Павла та Інни скорішого одужання. Адже вони, як і кожен, хто обрав цю небезпечну професію, своєю щоденною працею роблять усе, щоб очі людей завжди могли побачити війну такою, як вона є».

Фото Сергія Нужненка для «Радіо Свобода» 

Масштаб руйнувань у столиці

Світлана Водолага також повідомила, що під час атаки в Тернополі постраждало ще п’ятеро рятувальників. Загалом у ніч проти 6 червня по всій країні постраждали 18 рятувальників.

Станом на 11:00 внаслідок російської атаки у Києві:

  • загинули 3 співробітники ДСНС;

  • постраждали 23 людини, з них 14 — рятувальники;

  • у Солом’янському районі виникла пожежа площею 2000 кв. м;

  • ліквідовано пожежу на 11 поверсі 16-поверхового житлового будинку — постраждали троє, ще трьох врятували, серед них дитина;

  • у Голосіївському районі сталося займання будівель, пошкоджено залізничні колії, постраждала одна людина;

  • у Дніпровському районі поблизу метро «Лівобережна» пошкоджено колію метрополітену та будівлю АЗС.

«Звичайно, працюють психологи з родинами, з рятувальниками. Працюють у нас по Києву зараз близько 250 рятувальників і понад 50 одиниць техніки. Також працюють пошукові собаки», — зазначила Водолага.

Загалом до ліквідації наслідків атаки в Києві залучалися 254 рятувальники, кінологічні розрахунки, психологи, 53 одиниці техніки ДСНС та волонтери Українського Червоного Хреста. 

У День журналіста російська армія вчергове вдарила по тих, хто рятує життя та фіксує правду про злочини війни. Ціна цієї правди — людське життя, травми, біль. І водночас — гідність, стійкість і незламність. Сьогодні Українська асоціація професійних фотографів вшановує пам’ять усіх загиблих у російсько-українській війні медійників, а також згадує про колег, які незаконно перебувають у ворожому полоні. 

Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Віра Лабич
Більдредакторка: Ольга Ковальова
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар