Канадська фотографка українського походження Леся Марущак презентує  новий мистецький проєкт під назвою «OUR RIUKZAK: Марія + Єгор». Він розповідає про сучасні реалії війни в Україні, зокрема через призму дитячого досвіду. Проєкт покликаний розказати також про геноцид і національну ідентичність за допомогою фотографії та мистецтва.

Марія та Єгор — символи двох геноцидів

Основна ідея проєкту зосереджена на психологічних травмах дітей, спричинених війною. Назва «НАШ РЮКЗАК» символізує речі, які діти брали з собою в дорогу, коли змушені були залишати свої домівки через бойові дії. Центральними фігурами проєкту є двоє дітей — Марія і Єгор. 

«Марія — символ Голодомору. Вона є відсилкою до мого попереднього проєкту Project MARIA. Єгор символізує нинішню війну, він зі статті The New York Times Лінсі Адарріо. Таким чином, з іменами двох дітей ми пов’язуємо два жорстокі звірства», — пояснює Леся.

Фото Лесі Марущак

11-річному Єгору довелося покидати свій дім, а саме тікати зі сходу України на захід через війну. Його історія стала джерелом натхнення для мисткині.

Фото Тараса Бичко

«Цей проєкт — про дітей, Голодомор і сучасну війну. Мені важливо було з'єднати історичні події з тим, що відбувається сьогодні, і показати людям, що це не лише сучасна війна, а системна спроба знищення українського народу. Проєкт двомовний — українською та англійською, що дозволяє показувати його як в Україні, так і за кордоном. Ми надрукували перші копії, і я сподіваюся, що якась організація підтримає нас і допоможе розповсюдити цей проєкт як в Україні, так і в інших країнах», — каже Леся Марущак.

Вона розповіла, що вже вдалося надрукувати два макети проєкту за підтримки Світового Конгресу Українців та Канадської ради мистецтв. Проте для публікації та виставки потрібне ще додаткове фінансування. 

Авторка проєкту співпрацювала з відомими українськими фотографами, зокрема, Романом Пятковкою, Євгеном Малолєткою, Артемом Гумілевським, Сергієм Мельниченком, Тарасом Бичком, Оленою Гром, Максимом Дондюком та Оленою Тітою. Всього в проєкті представлено 26 постерів різних розмірів, 91 зображення, які дають можливість через різні фотографії дослідити тему війни, геноциду та національної пам'яті.

Фото Михайла Палінчака

Фото Максима Дондюка

Фото Олени Гром

Фото Артема Гумілевського

Фото Євгена Малолєтки

Фото Сергія Мельниченко

Частиною проєкту є книжечка з тематичними статтями відомих авторів, зокрема доктора Крістіни Гук, яка багато років досліджує геноцид, Джулії Бунен, котра аналізує нові репрезентації війни у фотографії, та Михайла Боцюрківа, канадського журналіста, який працює в Україні. 

«Ці тексти доповнюють фотоматеріал, надаючи глибшого контексту для розуміння подій та їх наслідків для українського суспільства, — пояснює Леся. — Створено також серію карток з інформацією про кожного художника, які можна використовувати на виставці. Ідея — надати будь-кому можливість організувати таку виставку в різних колах, спільнотах й установах,  аби  поговорити про війну, фотографію, дітей і травму».

Фото Романа Пятковки

Проєкт «OUR RIUKZAK: Марія+Єгор» не тільки мистецький, але й інтерактивний — глядачі можуть самостійно взаємодіяти з постерами, розглядати фотографії різного формату та обговорювати тему війни, яка  триває 11-й рік. 

«Проєкт «OUR RIUKZAK: Марія+Єгор» — це не просто проєкт про війну, це важливий внесок у збереження культурної та національної спадщини українського народу», —  наголошує авторка.

Фото Лесі Марущак

Наступні кроки 

Леся закликає організації та культурні фундації підтримати її проєкт, який розповідає про війну в Україні через об'єктив документальної фотографії та історичних аналогій. Наразі вона намагається залучити партнерів для подальшої публікації та розповсюдження цього проєкту.

«Я зрозуміла, що пошук коштів — це складний процес, навіть коли проєкт має сильний меседж. Люди не втомилися від війни, вони просто змушені робити важкі вибори, на що витрачати ресурси. Але я вірю, що знайду спосіб реалізувати цей проєкт, потрібно терпіння», — говорить Марущак.
«Перші копії зроблені друкарнею «REDZET» Іллі Жекалова і Тані Жекалової. Вони також надрукували мою першу книгу «МАРІЯ», яка отримала нагороду «Найкрасивіша книга» на Київському міжнародному книжковому ярмарку у 2019 році й була визнана найкращою експериментальною книгою», —  розповідає Леся.

Українські й світові експозиції

Проєкт буде вперше представлений 6–8 березня цього року в США в Університеті Нотр-Дам під час відкриття Українського наукового центру. Крім того, Леся Марущак візьме участь у конференції «Конфлікт і творення», де розповість про свою роботу. 

«Разом із «OUR RIUKZAK» паралельно буде експонуватися проєкт   «Поезія наших дітей»  (присвячений українським дітям, що стали жертвами-свідками насильницького переміщення, викрадення, дискримінації та геноциду в XX столітті та в наші дні — ред.). А поки я не на панелях конференції, сидітиму на виставці й писатиму імена зниклих українських дітей», — зазначає фотографка.

Фото Михайла Палінчака

Після США проєкт вирушить до Великої Британії, де буде представлений у Дербі, а також, можливо, в інших європейських містах. В Україні розглядається можливість проведення перформансу просто неба в Меморіальному комплексі Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Нагадаємо, Леся Марущак відома також своїм попереднім Project MARIA, присвяченим пам'яті жертв Голодомору. Вона прагне зберегти пам'ять про трагічні події минулого й створювати нові наративи про сучасні події в Україні через фотографію, інсталяції та архівні матеріали.

Фото Лесі Марущак

Леся Марущак — канадська фотографка та мисткиня українського походження, відома своїми проєктами, що досліджують теми історичної пам'яті, національної ідентичності та трагедій українського народу.  Леся Марущак через фотографію, архівні матеріали й інсталяції досліджує історії колонізованих народів і їхні трансформації під впливом геополітичних чинників, а також індивідуальні й колективні культурні наслідки вигнань. Її наративні експозиції зі статичними та динамічними зображеннями і грубими й делікатними скульптурними елементами були представлені у понад 65 музеях, галереях і мистецьких просторах по всьому світу. Найвідоміший її проєкт в Україні присвячений Голодомору 1932–1933 років і має назву Project MARIA.     

Над матеріалом працювали:
Дослідниця теми, авторка тексту: Віра Лабич
Більд-редакторка: Ольга Ковальова
Літературна редакторка: Юлія Футей
Менеджер сайту: Владислав Кухар